Mobil yağ ile doldurulan bir araba

Motor yağı nasıl değiştirilir?

Arabanıza bindiğinizde, motorunuzu açmak ve hareket halinde olmaya hazırlanmak ikinci bir düşünce olmadan gerçekleşebilir. Ancak motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlayan motor yağınızdır. Motor yağınızın ana görevi, motorunuzun tüm parçalarını düzgün bir şekilde yağlanmış tutmaktır. Bununla birlikte, belirli bir süre veya sürüşten sonra, yağda performansını ve verimliliğini etkileyen çok fazla kirlilik birikebilir.

Yağınızı bir profesyonel tarafından değiştirebilir veya değişiminizi evde kendiniz yaparak, ilgili yağ değişim maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Açılan bir motor yağı doldurma kapağı

Motor yağınızı ne zaman değiştirmelisiniz?

Yağınızı ne sıklıkla değiştireceğiniz, aracınızın markasına, üretim tarihine ve son yağ değişiminizden bu yana sürdüğünüz kilometreye bağlı olacaktır. Aracınızın kılavuzunu kontrol etmek her zaman en iyisidir. Verilen yönergeleri izlemeyi unutmayın, motor yağınızı değiştirmeyi ertelerseniz, motorunuz tıkanabilir veya hatta hasar görebilir.

Motor yağınızı değiştirmek için neye ihtiyacınız var?

Mobil 1 ESP 5W-30, bir arabanın önünde huni kovası ve kağıt mendil rulosu ile

Arabanızdaki yağı değiştirirken, birkaç öğeye ihtiyacınız olacak. İlk olarak, aracınız için doğru motor yağı çok önemlidir. Uygun bir yüksek kaliteli motor yağı seçmek için Mobil'in ürün seçicisini kullanabilirsiniz.

Ayrıca eski motor yağını tutmak için bir huni, soket anahtarı, bazı eski paçavralar veya gazeteler ve bir kova veya kartere ihtiyacınız olacak.

Bu işlemin bir parçası olarak, aynı zamanda motor yağı filtrenizi de değiştirmelisiniz. Bunun için sadece bir yağ filtresi anahtarına ve aracınıza uygun yüksek kaliteli bir yağ filtresine ihtiyacınız olacaktır (bunun için aracınızın kılavuzuna bakın).

Adım adım motor yağınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

Arabadan bir kovaya boşaltılan yağ

Bu işlemin ilk kısmı, eski motor yağını aracınızdan boşaltmaktır. Bunu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Aracınızı çalıştırın ve motor yağını sorunsuz bir şekilde boşaltması için birkaç dakika çalışarak ısınmasına izin verin. Aracınızı çok uzun süre çalıştırmamaya dikkat edin - motorun veya yağın çok fazla ısınmasını istemezsiniz, çünkü bu sizi yakma riski taşıyabilir.

 2. Aracınızı yeterli alana sahip olduğunuz düz bir yüzeye park edin.

 3. Daha sonra yağ karterini ve boşaltma tapasını arabanızın altına yerleştirmeniz gerekir. Bunu nasıl bulacağınızdan emin değilseniz aracınızın kullanım kılavuzuna bakın. Boşaltma tapasına dokunmadan önce motorunuzun dokunulabilecek kadar soğuk olduğundan emin olun.

 4. Aracınızın altına giremiyorsanız, bir kriko kullanmanız gerekebilir. Bir kriko kullanırken, güvenlik için her zaman bir kriko standı kullanmanız önemlidir.

 5. Eski paçavraları veya gazeteyi boşaltma tapasının altına yayın ve karteri veya kovayı aşağıya koyun. Daha sonra soket anahtarını kullanarak boşaltma tapasını gevşetebilirsiniz.

 6. Tıpayı yavaşça çıkarın ve motor yağının kartere veya kovaya akmasına izin verin.

Eski motor yağını çıkardıktan sonra, yeni motor yağını eklemeden önce motor yağı filtresini değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için şunları yapmanız gerekir:

Motor yağ filtresini motordan çekip çıkaran bir el
 1. Aracınızın yağ filtresini bulun. Bu filtre aracınızın altında da olabilir. Emin değilseniz, aracınızın kılavuzuna başvurabilirsiniz.

 2. Karterinizin veya kovanızın yağ filtresinin altına yerleştirildiğinden emin olun.

 3. Filtreyi gevşetmek için yağ filtresi anahtarını kullanın ve ardından çıkarın.

 4. Yeni yağ filtresini takmadan önce yeni contaya biraz motor yağı uygulamalısınız, çünkü bu yapışmayı veya yağ sızıntılarını önler.

 5. Artık yeni yağ filtrenizi takabilir ve elinizle sıkabilirsiniz.

Eski motor yağınız boşaltıldıysa yeni filtreniz takıldıysa, yeni motor yağınızı eklemenin zamanı gelmiştir. Bu bölüm için şunları yapmanız gerekir:

 1. Yağ doldurma kapağınızı bulun ve çıkarın. Aracınızın kılavuzu bunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

 2. Doğru motor yağını yağ deposuna dökmenize yardımcı olması için bir huni kullanın.

 3. Yağı dökmeyi bitirdikten sonra, yağ kapağını tekrar takın ve dökülen motor yağını silmek için eski bir bez veya gazete kullanın.

 4. Yeni motor yağına motorunuzda dolaşma şansı vermek için motorunuzu bir veya iki dakika çalıştırın.

 5. Motorunuzu kapatın ve yeterince yeni yağ eklediğinizden emin olmak için yağ çubuğunuzu kullanarak motor yağı seviyenizi kontrol edin. Motor yağınızı nasıl kontrol edeceğinizi buradan öğrenin.

 6. Son olarak, eski motor yağını kovadan veya karterden plastik bir şişeye dökün ve eski yağ filtrenizi plastik bir torbaya koyun. Daha sonra bu yağı en yakın benzin istasyonuna götürerek geri dönüştürebilirsiniz.
Bir huniden dökülen motor yağı
Telefon tutan kişi

Hangi motor yağı sizin için uygun?

Aracınızın en iyi performansı göstermesine yardımcı olacak doğru motor yağına ihtiyacı vardır. Motorunuza ihtiyaç duyduğu yağı verdiğinizde, daha fazla güç ve daha iyi yakıt verimliliği sağlamasına yardımcı olursunuz. Aracınız için doğru Mobil motor yağını bulun.

 • Rafta dizili Mobil ürünlerini gösteren afiş

  Ne kadar motor yağına ihtiyacım var?

  Motor yağınız, motorunuzun bakımında rol oynar ve aracın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aracınız için doğru miktarda motor yağı kullandığınızdan ve aracınızın motor yağını dolu tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

 • Bir motordaki fren hidroliği kapağı

  Fren hidroliğinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

  Fren hidroliğiniz, frenlerinizin düzgün çalıştığından emin olmak için kritik bir rol oynar ve sizi yolda güvende tutar. Adım adım kılavuzumuz, fren hidroliğinizi nasıl değiştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Yağ çubuğu hunisi ve şanzıman yağı kapağı bir arada

  Şanzıman yağınızı nasıl kontrol edebilirsiniz

  Şanzımanınızın ömrünü uzatmaya ve ona gelişmiş koruma sağlamaya yardımcı olmak için aracınıza doğru şanzıman yağını sağlamanız gereklidir. Adım adım kılavuzumuz, şanzıman yağınızı kontrol etmenize ve doldurmanıza yardımcı olacaktır.

 • Arabaya benzin dolduran kişi

  Benzinden nasıl tasarruf edilir?

  Sadece birkaç basit değişiklikle, yakıt tasarrufunuzda gözle görülür iyileştirmeler yapabilirsiniz. Yakıt tasarrufunuzu arttırmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarımızı öğrenin.

 • 2 kişi güneş ışığına doğru gidiyor

  Mobil 1™ Motor Yağları

  Gelişmiş sentetik motor yağı yelpazemiz, aşınmaya karşı olağanüstü motor koruması sağlamaya yardımcı olur. Hiçbir şey arabanız için daha fazla çalışmaz.

  Mobil 1™ hakkında daha fazla bilgi
 • Güneşte bir arabanın arkasında oturan çocuk

  Mobil Super™ Motor Yağları

  Mobil Super™, karşılaştığınız koşullara uyacak şekilde farklı koruma seviyeleri sağlayan bir dizi sentetik, yarı sentetik ve konvansiyonel yağ sunarken, her zaman tam güvenle sürüş yapabilmenizi sağlar.

  Mobil Süper™ hakkında daha fazla bilgi