Arabaya benzin dolduran kişi

Yakıt tasarrufu nasıl yapalır?

Sürüş şeklinizde yapacağınız birkaç değişiklik ile yolda daha uzun süre kalarak daha az yakıt kullanabilirsiniz. Sürüşte yakıt tasarruflu bir yaklaşım benimseyerek aracınızdaki basıncı ve aşınmayı azaltabilir, yoldaki güvenliğinizi artırabilir ve maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz. Daha az benzin kullanarak tasarruf etmek için tek yapmanız gereken aşağıdaki basit ipuçlarını uygulamaktır.

Yakıt tasarrufunuzu artırmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçları

 • Arabayı hızlandırmak için gaza basan bir kişi

  1. İstikrarlı ve nazik bir şekilde hızlanın

  Hızlı bir şekilde hızlanmaya çalışmak yerine yavaş yavaş hızlanmak her zaman daha iyidir. Gaz pedalınızı bir musluk gibi düşünün, ne kadar sert bastırırsanız, o kadar fazla benzin kullanırsınız.

 • Yolda araba kullanan kişi

  2. Neler olacağını tahmin edin

  Araba kullanırken yolunuza neyin çıktığını görmek için her zaman ileriye bakmalısınız, ancak öndeki trafiğin ne yaptığını tahmin ederek, daha sorunsuz sürebilir ve hızınızı daha etkili bir şekilde koruyabilirsiniz. Ağır frenleme ve hızlanmadan kaçınmaya çalışın. Sabit bir hızı korumak, yakıttan tasarruf etmenize yardımcı olur. Hızların daha tutarlı olabileceği şehir merkezi dışındaki yollarda hızınızı korumanıza yardımcı olması için hız sabitleyiciyi kullanmayı düşünün.

 • Direksiyon başında pratik yapan birinin görüntüsü

  3. Direksiyon başında sabır gösterin

  Genellikle sadece gideceğimiz yere ulaşmak isteriz ve oraya daha hızlı ulaşmak için hızlanmak cazip gelebilir. Ancak, daha yüksek hızlarda sürüş yakıtınızı tüketebilir.

 • Arabasının bagajından kutu çıkaran biri

  4. Yükü kaldırın

  Aracınızın taşıdığı ağırlığı azaltarak yakıt tasarrufunuzu artırabilirsiniz. Kaldırdığınız her 25 kg yük için yakıt tüketiminizi yaklaşık %1 oranında azaltabilirsiniz. Gereksiz tavan veya bisiklet raflarını çıkararak ve gereksiz eşyaları bagajınızdan boşaltarak yükünüzü hafifletebilirsiniz.

 • Vites kolunu tutan biri

  5. Dişlilerinizi tanıyın

  Manuel bir aracınız varsa, viteslerinizi verimli bir şekilde kullanmak, kullandığınız yakıt üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İçinde bulunduğunuz mevcut hız sınırı için mümkün olan en yüksek vitesi kullanmalısınız. Daha önce farklı viteslere geçerek, motorunuzun devirlerini düşürürsünüz, bu da aracınızın daha az benzin kullanmasına yardımcı olur. Çoğu modern araba, vitesi değiştirmeniz gerektiğinde sizi uyarır.

 • Birinin çalıştırma/durdurma düğmesine basması ve motoru kapatması

  6. Mümkün olduğunda kapatın

  Kısa bir süre park ettiğinizde motorunuzu kapatın. Motorunuzu rölantide çalıştırmak gereksiz benzin kullanır, bu nedenle 60 saniyeden fazla duracakasanız, kapatmayı tercih edin. Aracınızda bir dur-kalk motoru varsa, yakıt tasarrufunuzu iyileştirmeye yardımcı olacak şekilde etkinleştirildiğinden emin olun.

 • Penceresi yarı açık araba kullanan biri

  7. Doğru şekilde serinleyin

  Klimayı açmadan önce düşünün. Motorunuz klimanıza güç verir ve ek yakıt gerektirir. Genel olarak, 45 km/saat'ten daha düşük hızlarda sürüyorsanız, klima kullanmak yerine camlarınızı açmak daha az yakıt kullanır. Bununla birlikte, ilave rüzgar sürtünmesi nedeniyle bundan daha hızlı sürerken açık pencereler yerine klima seçmek yakıt açısından daha verimlidir.

 • Navigasyon uygulamasına göre araç kullanan kişi

  8. Daha akıllı sürüş yapın

  Yakıt ekonomisi üzerindeki en büyük etkilerden biri yolculuğun uzunluğudur. Daha akıllı sürmenin birçok yolu vardır: yoğun saatlerde trafikten kaçınmak için seyahatinizi planlayın; kazalardan veya yol çalışmalarından kaçınabilmeniz için trafik güncellemelerini dinleyin; veya daha az trafik ışığı ve yaya geçidi olan rotaları bulun. Tüm bunlar, dur-kalk sürüşünü azaltmaya yardımcı olarak yakıt tasarrufunuzu artırır.

 • Arabasının lastiklerini pompalayan bir kişi

  9. Bu lastikleri pompalayın

  Lastiklerinizin sıkılığı, aracınızın yakıt ekonomisinde büyük rol oynayabilir. Hem az şişirilmiş hem de aşırı şişirilmiş lastikler olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve aracınızın daha fazla yakıt kullanarak daha fazla çalışmasına neden olabilir. Goldilocks lastiklerini doğru şekilde hedefleyin. Yükünüzü göz önünde bulundurun, taşıdığınız yolcu veya bagaj sayısı, lastiklerinizi şişirmeniz veya söndürmeniz gerektiği anlamına da gelebilir, önerilen basınçlar için her zaman aracınızın kılavuzuna bakın.Uzun bir yolculuktan önce daima lastiklerinizi kontrol edin.

10. İçinde ne olduğuna dikkat edin

Kaputun altında küçük bir bakım uzun bir yol kat eder. Aracınızın verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç düzenli bakım kontrolü vardır. Aracınızın tüm bileşenlerinin en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olarak yakıt tüketiminizi artırmak için bu hızlı kontrollere birkaç dakikanızı ayırın. Bu düzenli bakım kontrolleri şunları içerir:

Araç kaputunun altındaki parçaları tamir eden bir teknisyen
 • Yağ çubuğundaki motor yağını bir beze silerken çekilmiş görüntü

  Motor yağınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

  Motor yağınızı kontrol etmek hızlı ve kolay bir işlemdir, ayrıca zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Motor yağı kontrolü yapmanıza yardımcı olması için adım adım kılavuzumuzu inceleyin.

 • Rafta dizili Mobil ürünlerini gösteren afiş

  Ne kadar motor yağına ihtiyacım var?

  Motor yağınız, motorunuzun bakımında rol oynar ve aracın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aracınız için doğru miktarda motor yağı kullandığınızdan ve aracınızın motor yağını dolu tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

 • Mobil yağ ile doldurulan bir araba

  Yağınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

  Düzenli yağ değişimleri, motorunuzun en iyi performansı göstermeye devam etmesini sağlayarak aracınızın maksimum güç ve gelişmiş yakıt verimliliği elde etmesine yardımcı olur. Motor yağınızı evde değiştirmek için adım adım kılavuzumuzu kullanın.

 • Bir motordaki fren hidroliği kapağı

  Fren hidroliğinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

  Fren hidroliğiniz, frenlerinizin düzgün çalıştığından emin olmak için kritik bir rol oynar ve sizi yolda güvende tutar. Adım adım kılavuzumuz, fren hidroliğinizi nasıl değiştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • 2 kişi güneş ışığına doğru gidiyor

  Mobil 1™ Motor Yağları

  Gelişmiş sentetik motor yağı yelpazemiz, aşınmaya karşı olağanüstü motor koruması sağlamaya yardımcı olur. Hiçbir şey arabanız için daha fazla çalışmaz.

  Mobil 1™ hakkında daha fazla bilgi
 • Güneşte bir arabanın arkasında oturan çocuk

  Mobil Super™ Motor Yağları

  Mobil Super™, karşılaştığınız koşullara uyacak şekilde farklı koruma seviyeleri sağlayan bir dizi sentetik, yarı sentetik ve konvansiyonel yağ sunarken, her zaman tam güvenle sürüş yapabilmenizi sağlar.

  Mobil Süper™ hakkında daha fazla bilgi