Bir bez üzerinde şanzıman kapağı, bir huni ve bir yağ çubuğu görüntüsü

Şanzıman sıvısı nasıl kontrol edilir?

Aracınız otomatik de manuel de olsa şanzımanınız, aracınızı yolda tutmanıza yardımcı olmada hayati bir rol oynar. Şanzıman sıvısı çok yüksek sıcaklıklarda çalışır. Şanzımanınız için basınç açıkken, işlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için doğru şanzıman yağına ihtiyacınız vardır.

Adım adım şanzıman yağınızı kontrol etme ve doldurma

Şanzıman yağının adım adım nasıl kontrol edileceği ve yeniden doldurulacağına ilişkin kılavuz 1. Motoru 5-10 dakika çalıştırın 2. Açık kaputŞanzıman yağı yağ çubuğunu bulun 3. Çıkarın ve silerek temizleyin 4. Tekrar daldırın ve seviyeyi okuyun 5. Sıvının berrak ve pürüzsüz olduğunu kontrol edin 6. Gerekirse doldurun

Bir şanzıman yağı kontrolünü nasıl gerçekleştireceğiniz, otomatik mi yoksa manuel mi olduğuna bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir. Manuel bir araçtaki şanzıman sıvısını kontrol etmek için aracınızı kaldırmanız gerekir, bu nedenle bunu sizin için bir tamircinin yapması önerilir. Otomatik bir araçta şanzıman yağını kontrol etmek için:

 1. Aracınızı iyi havalandırılan düz bir yere park edin ve başlamadan önce motoru yaklaşık 5-10 dakika çalıştırıp motorun ısınmasını sağlayın. Bu işlem boyunca motorunuzun çalışmaya devam etmesini sağlayın.

 2. Kaputunuzu kaldırın ve güvenli bir şekilde sabitleyin.

 3. Şanzıman sıvısı seviye çubuğunuzu bulun. Bu, motor yağı seviye çubuğunuzdan biraz daha aşağıda olmalıdır. Emin değilseniz, aracınızın kılavuzunu kontrol edin.

 4. Yağ çubuğunu dışarı çekin ve biraz kağıt havlu veya eski bir bezle silin.

 5. Yağ çubuğunu tekrar takın ve hemen çıkarın. Sıvı, yağ çubuğu üzerindeki 'tam' çizgi seviyesine ulaşmalı, ulaşmazsa doldurmanız gerekir.

 6. Ayrıca sıvının net görünüp görünmediğini kontrol etmeniz gerekir ve sıvıya dokunduğunuzda pürüzsüz hissettirmelidir. Sıvının içinde parçacıklar varsa veya yanmış kokuyorsa (veya yanmış görünüyorsa), profesyonel bir tamirciyle iletişime geçmeniz gerekir.

 7. Sadece şanzıman yağınızı doldurmanız gerekiyorsa, bir huni kullanın ve aşırı doldurmamaya dikkat ederek doğru sıvıyı yavaş yavaş dökün.

 8. İşiniz bittiğinde, yağ çubuğunu değiştirin, aracınızın kaputunu kapatın ve ellerinizi yıkayın.
3 Mobil şanzıman yağı sıralandı

Aracım için hangi şanzıman yağı doğru?

Doğru şanzıman yağı, şanzımanınızın ömrünü uzatmaya ve sizi daha uzun süre yolda tutmaya yardımcı olabilir. Mobil, gelişmiş koruma sağlamak üzere tasarlanmış bir dizi manuel ve otomatik şanzıman yağına sahiptir. Aracınız için doğru Mobil şanzıman yağı bulun.

 • Rafta dizili Mobil ürünlerini gösteren afiş

  Ne kadar motor yağına ihtiyacım var?

  Motor yağınız, motorunuzun bakımında rol oynar ve aracın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aracınız için doğru miktarda motor yağı kullandığınızdan ve aracınızın motor yağını dolu tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

 • Bir motordaki fren hidroliği kapağı

  Fren hidroliğinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

  Fren hidroliğiniz, frenlerinizin düzgün çalıştığından emin olmak için kritik bir rol oynar ve sizi yolda güvende tutar. Adım adım kılavuzumuz, fren hidroliğinizi nasıl değiştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Yağ çubuğu hunisi ve şanzıman yağı kapağı bir arada

  Şanzıman yağınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

  Şanzımanınızın ömrünü uzatmaya ve ona gelişmiş koruma sağlamaya yardımcı olmak için aracınıza doğru şanzıman yağını sağlamanız gereklidir. Adım adım kılavuzumuz, şanzıman yağınızı kontrol etmenize ve doldurmanıza yardımcı olacaktır.

 • Arabaya benzin dolduran kişi

  Benzinden nasıl tasarruf edilir?

  Sadece birkaç basit değişiklikle, yakıt tasarrufunuzda gözle görülür iyileştirmeler yapabilirsiniz. Yakıt tasarrufunuzu arttırmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarımızı öğrenin.

 • 2 kişi güneş ışığına doğru gidiyor

  Mobil 1™ Motor Yağları

  Gelişmiş sentetik motor yağı yelpazemiz, aşınmaya karşı olağanüstü motor koruması sağlamaya yardımcı olur. Hiçbir şey arabanız için daha fazla çalışmaz.

  Mobil 1™ hakkında daha fazla bilgi
 • Güneşte bir arabanın arkasında oturan çocuk

  Mobil Super™ Motor Yağları

  Mobil Super™, karşılaştığınız koşullara uyacak şekilde farklı koruma seviyeleri sağlayan bir dizi sentetik, yarı sentetik ve konvansiyonel yağ sunarken, her zaman tam güvenle sürüş yapabilmenizi sağlar.

  Mobil Süper™ hakkında daha fazla bilgi