Bir motordaki fren hidroliği kapağı

Fren hidroliğinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

Fren hidroliği, fren sisteminizdeki çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Frenlerinizi en iyi durumda tutmak için, frenlerinizi korozyondan korumaya ve çalışmayı etkileyebilecek neme karşı korumaya yardımcı olabilecek yüksek kaliteli fren hidroliğine ihtiyacınız vardır. Fren hidroliğinizi düzenli olarak değiştirerek, frenlerinizin her zaman bakımlı olduğundan emin olabilirsiniz.
Fren hidroliği dökülen bir şişe

Fren hidroliğinizi ne zaman değiştirmelisiniz?

Frenlerinizden en iyi performansı elde etmenize yardımcı olmak için en az iki yılda bir fren hidroliği değişimi yapmalısınız. Üreticinizin önerdiği fren hidroliği değişim aralıklarından emin olmak için aracınızın kullanım kılavuzuna da başvurmalısınız.

DOT 3, DOT 4 & DOT 5 fren hidrolikleri arasındaki fark nedir?

Fren hidrolikleri, kaynama noktalarıyla ilgili farklı derecelendirmelere sahiptir. Fren hidroliği temiz olduğunda kuru kaynama noktası, suyu emdiğinde ise ıslak kaynama noktası olarak değerlendirilir.

Ulaştırma Bakanlığı derecelendirmeleri tanımlar, bu nedenle derecelendirmeler DOT 3, DOT 4 veya DOT 5 olarak adlandırılır.

Dot 4 motor yağı için bir kapak

DOT 3 fren hidroliği şunlara sahiptir:

 • Yaklaşık 401 derece Fahrenheit kuru kaynama noktası
 • Yaklaşık 284 derece Fahrenheit ıslak kaynama noktası

DOT 4 fren hidroliği:

 • Hem kuru hem de ıslak zemin için DOT 3 fren sıvılarından daha yüksek kaynama noktalarına sahiptir
 • Nemi daha hızlı emdiği için DOT 3 fren hidroliklerinden daha düzenli olarak değiştirilmelidir
 • Daha yüksek azami hızlara ulaşacak veya ağır yükleri çekecek araçlarda kullanılması tavsiye edilir

Artık DOT 5 ve DOT 5.1 fren sıvıları da mevcuttur, ancak bunlar daha az yaygındır. DOT 5 sıvıları silikon esaslıdır ve nemi emmez bu sebeple birçok araba için uygun değillerdir. DOT 5 fren hidroliklerini asla diğer DOT tipleriyle karıştırmayın.

Adım adım fren hidroliğinizi nasıl değiştirirsiniz?

1. Motorun soğumasını bekleyin 2. Araç aks sehpası üzerindeyken, tüm lastikleri çıkarın 3. Fren silindiri kapağını çıkarın 4. Eski fren hidroliğini boşaltın 5. Yeni fren hidroliği ile doldurun 6. Tekerlek silindirlerini ve fren kaliperlerini yıkayın 7. Fren hidroliğini tam dolu tutun 8. Yenisi gelene kadar eski fren hidroliğini boşaltın 9. Hava alma nipellerini değiştirin 10. Fren hidroliği seviyesini kontrol edin, kapağı değiştirin

Fren hidroliğinizi değiştirmek biraz zor bir süreç olabilir, bu nedenle bunu yapma yeteneklerinize güvenmiyorsanız, fren sıvısı değişiminizi her zaman bir profesyonelin değiştirmesine izin vermelisiniz.

 1. Aracınızı düz bir yüzeye park edin ve çalışmak için etrafta bol miktarda alan olduğundan ve motorunuzun soğuk olduğundan emin olun.

 2. Size en iyi erişimi sağlamak için aracınızı bir aks standına oturtmanız ve dört lastiği de çıkarmanız gerekebilir.

 3. Ana fren silindirini bulun ve kapağı çıkarın. Bunu nerede bulacağınızdan emin değilseniz aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.

 4. Eski fren hidroliğini fren silindirinden boşaltın. Eski sıvıyı yakalamak için hazır bir kova veya eski tava olduğundan emin olun.

 5. Aracınız için doğru fren hidroliğini kullanarak ana fren silindirini yeni fren hidroliği ile doldurun. Silindiri 'tam' çizgiye kadar yeni sıvı ile doldurmalısınız.

 6. Ardından, tekerlek silindirlerinin her birini yıkamanız ve kaliperleri teker teker frenlemeniz gerekir. Bunu yapmak için, kanama nipelini her kaliper ve tekerlek silindirinden birer birer çıkarın ve eski fren sıvısını boşaltın.

 7. Yeni sıvının geldiğini görene kadar eski fren hidroliğini boşaltmaya devam edin. Bunu tekerlek silindirlerinin ve fren kaliperlerinin her biriyle yapmanız gerekir.

 8. Süreç boyunca, ana silindirdeki fren hidroliği seviyesine dikkat etmeniz ve 'tam' çizgiye kadar dolu tutmanız gerekir.

 9. Silindirlerin ve kaliperlerin her birinden geçtikten sonra, kanama meme uçlarını değiştirin.

 10. Ana fren silindirini son bir kez kontrol edin ve gerekirse 'tam' çizgiyi doldurun ve ardından kapağı değiştirin.
 • Rafta dizili Mobil ürünlerini gösteren afiş

  Ne kadar motor yağına ihtiyacım var?

  Motor yağınız, motorunuzun bakımında rol oynar ve aracın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aracınız için doğru miktarda motor yağı kullandığınızdan ve aracınızın motor yağını dolu tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

 • Bir motordaki fren hidroliği kapağı

  Fren hidroliğinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

  Fren hidroliğiniz, frenlerinizin düzgün çalıştığından emin olmak için kritik bir rol oynar ve sizi yolda güvende tutar. Adım adım kılavuzumuz, fren hidroliğinizi nasıl değiştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Yağ çubuğu hunisi ve şanzıman yağı kapağı bir arada

  Şanzıman yağınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

  Şanzımanınızın ömrünü uzatmaya ve ona gelişmiş koruma sağlamaya yardımcı olmak için aracınıza doğru şanzıman yağını sağlamanız gereklidir. Adım adım kılavuzumuz, şanzıman yağınızı kontrol etmenize ve doldurmanıza yardımcı olacaktır.

 • Arabaya benzin dolduran kişi

  Benzinden nasıl tasarruf edilir?

  Sadece birkaç basit değişiklikle, yakıt tasarrufunuzda gözle görülür iyileştirmeler yapabilirsiniz. Yakıt tasarrufunuzu arttırmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarımızı öğrenin.

 • 2 kişi güneş ışığına doğru gidiyor

  Mobil 1™ Motor Yağları

  Gelişmiş sentetik motor yağı yelpazemiz, aşınmaya karşı olağanüstü motor koruması sağlamaya yardımcı olur. Hiçbir şey arabanız için daha fazla çalışmaz.

  Mobil 1™ hakkında daha fazla bilgi
 • Güneşte bir arabanın arkasında oturan çocuk

  Mobil Super™ Motor Yağları

  Mobil Super™, karşılaştığınız koşullara uyacak şekilde farklı koruma seviyeleri sağlayan bir dizi sentetik, yarı sentetik ve konvansiyonel yağ sunarken, her zaman tam güvenle sürüş yapabilmenizi sağlar.

  Mobil Süper™ hakkında daha fazla bilgi