Soğutma sıvısı ile doldurulan bir arabayı gösteren afiş

Soğutma sıvısı nasıl doldurulur?

Motorunuz arabanızın atan kalbidir. Sizi hareket ettirmek için enerjiden yararlanmak, motorunuzun içindeki sıcaklıkların yükselmesine neden olur ve uygun şekilde soğutulmazsa, metal parçaların birbirine kaynaşması durumunda motorun aşırı ısınması ve potansiyel olarak ele geçirilmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Soğutma sıvısı seviyenizi kontrol etmek ve gerekirse yeniden doldurmak sadece birkaç dakika sürer.

Soğutma sıvısını kontrol eden kişiyi gösteren afiş

Soğutma sıvınızı ne zaman kontrol etmelisiniz?

Dışarıdaki hava ne olursa olsun, motorunuzu korumak ve aşırı ısınmayı önlemek için aracınızın soğutma sıvısı seviyelerine dikkat etmeniz gerekir. Soğutma sıvısı seviyenizi yılda en az iki kez kontrol etmelisiniz. Bunu yazdan önce ve kıştan önce yapmanız önerilir, böylece herhangi bir aşırı hava değişikliği meydana gelmeden önce seviyelerinizin farkında olursunuz.

Adım adım soğutma sıvınızı kontrol etme ve doldurma

 Soğutma sıvınızı yeniden dolduracaksanız, motorunuza soğuma şansı vermek için en az üç saat beklemeniz ve soğutma sıvısı kapağını çıkardığınızda sizi yakmaması için basınçlı suyun kaçmadığından emin olmanız gerekir.

Soğutma sıvınızı kontrol etme ve yeniden doldurma kılavuzu Son kullanımdan itibaren 10 dakika bekleyin Açık kaput Soğutma sıvısı haznesini bulun Minimum/maksimum işaretleri bulun Soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin Seyreltme talimatlarını kontrol edin3 saat bekleyin, kapağı azar azar çıkarın Yavaşça soğutma sıvısı ekleyin Kapağı yerine takın ve kaputu kapatın
 1. Aracınızı düz bir yüzeye park edin ve motora soğuma şansı vermek için son kullanımdan itibaren en az on dakika beklediğinizden emin olun.

 2. Kaputunuzu açın ve güvenli bir şekilde sabitleyin.

 3. Soğutma sıvısı haznenizi bulun. Bunun nerede olduğundan emin değilseniz, aracınızın el kitabı onu bulmanıza yardımcı olacaktır.

 4. Soğutma sıvısı haznesi rezervuarın yan tarafındaki minimum ve maksimum işaretleri arayın.

 5. Soğutma sıvısı seviyeniz bu işaretler arasında olmalıdır. Minimum işaretin altında veya yakınındaysa doldurmanız gerekir.

 6. Soğutma sıvısını yeniden doldurmak için, öncelikle soğutma sıvısını olduğu gibi kullanıp kullanmadığınızı veya çözeltiyi damıtılmış suyla seyreltmeniz gerekip gerekmediğini bilmeniz gerekir. Bunun için Mobil soğutma sıvınızdaki talimatları izleyin.

 7. Kapağı soğutma sıvısı haznesinden yavaşça çıkarın, mesafenizi hafifçe korurken basıncın serbest kalmasına izin verin (bu adımı yapmadan önce motorunuzun en az üç saat boyunca kullanılmamış olması gerektiğini unutmayın).

 8. Bir huni kullanarak, soğuk dolum hattına ulaşana kadar aracınız için doğru soğutma sıvısını yavaşça dökün. Huni, ellerinize veya yere herhangi bir dökülme olmasını önlemeye yardımcı olmak içindir.

 9. Kapağı yerine oturana kadar soğutma sıvısı haznesine geri döndürün ve ardından kaputunuzu kapatın.
 • Yağ çubuğundaki motor yağını bir beze silerken çekilmiş görüntü

  Yağınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

  Düzenli yağ değişimleri, motorunuzun en iyi performansı göstermeye devam etmesini sağlayarak aracınızın maksimum güç ve gelişmiş yakıt verimliliği elde etmesine yardımcı olur. Motor yağınızı evde değiştirmek için adım adım kılavuzumuzu kullanın.

 • Bir motordaki fren hidroliği kapağı

  Fren hidroliğinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

  Fren hidroliğiniz, frenlerinizin düzgün çalıştığından emin olmak için kritik bir rol oynar ve sizi yolda güvende tutar. Adım adım kılavuzumuz, fren hidroliğinizi nasıl değiştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Yağ çubuğu hunisi ve şanzıman yağı kapağı bir arada

  Şanzıman yağınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

  Şanzımanınızın ömrünü uzatmaya ve ona gelişmiş koruma sağlamaya yardımcı olmak için aracınıza doğru şanzıman yağını sağlamanız gereklidir. Adım adım kılavuzumuz, şanzıman yağınızı kontrol etmenize ve doldurmanıza yardımcı olacaktır.

 • Arabaya benzin dolduran kişi

  Benzinden nasıl tasarruf edilir?

  Sadece birkaç basit değişiklikle, yakıt tasarrufunuzda gözle görülür iyileştirmeler yapabilirsiniz. Yakıt tasarrufunuzu arttırmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarımızı öğrenin.

 • 2 kişi güneş ışığına doğru gidiyor

  Mobil 1™ Motor Yağları

  Gelişmiş sentetik motor yağı yelpazemiz, aşınmaya karşı olağanüstü motor koruması sağlamaya yardımcı olur. Hiçbir şey arabanız için daha fazla çalışmaz.

  Mobil 1™ hakkında daha fazla bilgi
 • Güneşte bir arabanın arkasında oturan çocuk

  Mobil Super™ Motor Yağları

  Mobil Super™, karşılaştığınız koşullara uyacak şekilde farklı koruma seviyeleri sağlayan bir dizi sentetik, yarı sentetik ve konvansiyonel yağ sunarken, her zaman tam güvenle sürüş yapabilmenizi sağlar.

  Mobil Süper™ hakkında daha fazla bilgi