front car headlight in snow

Kışın araç kullanma ipuçları

Kış ayları boyunca aracınızda bir şişe motor yağı bulundurun.

Yılbaşı dönemi yaklaşırken, sürücülerin normalden daha uzun yolculuklar yapması normaldir. Motor yağı ve ön cam silecek suyunun doğru seviyede olduğundan emin olmak gibi belirli bakımları herhangi bir seyahat öncesinde yapmak gerekir. Havanın özellikle soğuk olduğu bölgelerde, aracınızın yağlanması için sentetik bir yağ kullanmanız önerilir. Bunun nedeni, sentetik yağın soğuk havalarda bile etkisini yitirmemesidir.

Kış mevsiminde karşılaşılan zorlu hava koşullarına rağmen, yine de pek çok aile evlerinden uzaktaki yerlere seyahatlere çıkarlar. Bu nedenle, otomobil yola çıkmadan önce doğru bir biçimde hazırlanmalıdır; bu da motor yağı ve ön cam silecek suyunu kontrol etmek anlamına gelir.

Akılda bulundurulması gereken başka bir şey de kış mevsiminde görüş mesafesinin zayıf olabileceğidir. Aşınmış ön cam silecekleri kötüleşmeye devam edecektir; özellikle de aşırı soğuk havalarda kullanıldığında bu aşınma daha hızlı gerçekleşecektir.

Lastik basıncını kontrol edin

Pek çok kişi, lastik basıncını kontrol etmeyi unutur. Soğuk havalarda uzun mesafe yolculuk yaparken, aracınızın lastik basıncını ayarlamak önemlidir.

Lastik basıncı, soğuk havalarda biraz daha yüksek olmalıdır. Doğru lastik basınçları, yakıt tüketimini azaltmaya ve daha iyi yol tutuşu sunmaya yardımcı olurken, düşük lastik basıncı ise bir güvenlik riski oluşturarak otomobil üzerindeki kontrolün azalmasına sebep olur.

Üreticinizin otomobiliniz için önerdiği lastik basıncını belirlemek için, araç kullanma kılavuzuna başvurun veya iyi bir lastik bayisine sorun.

Motoru soğuk havalarda çalıştırmaktan kaçının

Motoru soğuk havalarda çalıştırmak, otomobilin motorunu zorlar. Hem kısa hem de uzun seyahatlerden önce motoru ısıtmak, iyi bir alışkanlıktır. Yani kışın, motorunuzu, fazla soğumayı engellemek için mümkün olduğunca sık çalıştırmak iyi bir fikirdir.

İyi ısıtılmış bir otomobil, yolculuğun ilk bir kaç kilometresinde motoru soğuk olan bir otomobilden çok daha az yakıt tüketir. Uzun yolculuk boyunca mola noktalarında ve varacağınız son noktada, otomobilinizin sıcak bir yerde durakladığından emin olun. Aksi takdirde motorunuzun sık-sık soğumasına izin verirseniz, yolculuğun size çıkaracağı masraf şaşırtıcı derecede yüksek olabilir.

 • summer woman in car mirror

  Yazın araç kullanımı

  Yakıt giderlerindeki küçük artışlar bile tatil masraflarınızı arttıracaktır. Yazın tatillerde genellikle uzun seyahatler yapılır.

  Daha fazlasını öğrenin
 • phone satnav in car

  Tatilde araç kullanımı

  Tatile araç ile çıkmak iyi bir seçenektir. Güzel bir araba yolculuğunu ancak öncesinde iyi bir seyahat planı yaparsanız yaşayabilirsiniz.

  Daha fazlasını öğrenin