summer woman in car mirror

Yazın Araç Kullanma

Yakıt tüketiminizdeki en ufak bir değişiklik bile yazın yapılan uzun yolculuklardan dolayı oluşabilecek bakımlarda masraflarınızı arttırabilir.

Bu nedenle, yazın yola çıkmadan önce otomobilinizi dikkatle kontrol etmelisiniz. Motor, kış mevsiminin ardından kurum, çamur, su veya yağdaki yakıt gibi kirletici maddeler tarafından kirlenmiş olabilir. Bu kirletici maddeler, yağın kayganlaştırma özelliklerini azaltır, bu nedenle uzun bir yola çıkmadan önce yağı kontrol etmeli ve değiştirmelisiniz.

Planlama, ekonomik araç kullanmanın anahtarıdır

Düzenli bakıma ek olarak ekonomik araç kullanma, otomobiller ve motorları için yaz mevsimi boyunca avantajlar sunabilir. Ani fren yapmaktan, gereksiz hızlanmaktan, rölantide araç kullanmaktan ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde araç kullanmaktan kaçınarak yakıt tüketimini azaltabilirsiniz. Yoldan sapmaları önlemek için, güzergahınızı önceden belirlemeli ve uydu navigasyonu kullanmalısınız. Uydu navigasyonunuz yoksa, size eşlik eden yolculardan yol tarifi konusunda yardımcı olmalarını isteyin.

Otomobiliniz için doğru yağı bulun

Mobil 1™ web sitesinde, otomobilinizin markası ve modeline göre doğru motor yağını seçmenize yardımcı olacak, kullanımı kolay bir yağ seçim aracı bulacaksınız.

Çoğu otomobil üreticisi, çalışma sıcaklığı ve oranına bakmaksızın yağlama görevini yerine getirebilen sentetik yağ ürünleri kullanılmasını tavsiye eder. Bunlar motordaki sürtünmeyi azaltır ve motoru arızalara karşı korur. Ayrıca, yakıt tüketimine doğrudan etki edebileceğinden, seçtiğiniz motor yağının miktarı ve kalitesine de dikkat etmelisiniz.

ExxonMobil'in Akıllı Tatil Kontrol Listesi:

 • Temiz, iyi korunmuş bir otomobil, daha güvenli ve daha rahattır ve daha az yakıt tüketir. Araç kullanma şekliniz de yakıt tüketimini etkiler. Bu yaz bir yolculuğa çıkmak üzere hazırlanırken neleri aklınızda bulundurmalısınız?
 • Yolculuğa başlamadan önce lastik türü, lastik basıncı ve hizasını kontrol edin.
 • Otomobiliniz yola çıkmadan önce iyice temizlenmeyi de hak eder. Otomobilinizin dış ve alt taraflarını yıkayın. Yıkamadan sonra otomobilinizin yüzeyini silin ve cilalayın. Otomobilinizin içini elektrik süpürgesiyle temizleyin ve yıkayın. Ön camı ve diğer camları içeriden temizlemeyi de unutmayın.
 • Ön cam sileceklerini kontrol edin. Sileceklerinizin lastiği aşınmışsa, değiştirin. Ön cam silecek suyunu doldurun.
 • Sıcak yaz günleri için soğutma sisteminde yeterli soğutucu sıvı bulunduğundan emin olun.
 • Motorun hava filtresinin durumunu, filtre kağıdının renginin koyulaşıp koyulaşmadığına bakarak kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Ayrıca, hava filtrenizi yılda bir defa değiştirmek iyi bir alışkanlıktır.
 • Frenlerinizi test edin. Fren sıvısının da en az her iki yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir; yetkili servisiniz veya özel servisinizden bunu sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.
 • Motorunuzdaki yağ seviyesini kontrol edin. Yağ ekleyin veya yağı tamamen değiştirin; yetkili servisiniz veya özel servisinizden bunu sizin için yapmasını isteyebilirsiniz. Otomobil üreticisinin tavsiye ettiği yağı kullanın.
 • Önceden plan yaparsanız, ekonomik olmak daha kolaydır. Rotanızı önceden belirleyin. Araç sürüşünüze dikkat ederek, ani fren yapma ve gereksiz hızlanmayı önlersiniz.
 • front car headlight in snow

  Kışın araç kullanımı

  Yazın yüksek sıcaklıkları veya kışın yaşanan soğuk hava şartları aracınızın lastiklerini ve motorunu ağır bir teste tabi tutar. Ancak lastikleriniz ve motorunuz birbirleriyle uyumlu, verimli ve güvenilir bir şekilde çalışmalıdır.

  Daha fazlasını öğrenin
 • phone satnav in car

  Tatilde araç kullanımı

  Tatile araç ile çıkmak iyi bir seçenektir. Güzel bir araba yolculuğunu ancak öncesinde iyi bir seyahat planı yaparsanız yaşayabilirsiniz.

  Daha fazlasını öğrenin