Transports PFT

Amaç: Yakıt tasarrufu/emisyon düşüşü

Ortalama %1,87’lik bir yakıt tasarrufu ölçüldü.

Toplam 13.100 €’luk tasarruf

CO2 emisyonlarında 34 ton azalma.

Geçmiş ve hedefler

PFT Fransa’da yer alan, 18 adet Renault ve Volvo kamyondan oluşan bir filo ile çalışan bir akaryakıt nakliye şirketi. ExxonMobil Yetkili distribütörü olan Péchavy, mevcut yağ ürünlerine göre yakıt tüketimini azaltmak, CO2 emisyonlarını en aza indirmek ve yağ değişim ihtiyaçlarını azaltmak için Mobil Delvac 1 LE 5W-30 tam sentetik motor yağını önerdi.

Öneriler ve çözümler

Yakıt tasarrufu elde etmek için yağların viskozitelerini koruması son derece önemlidir. Farklı motor çalışma koşullarında en iyi viskozite derecesi, sürtünmeyi ve sonuç olarak yakıt tüketimini azaltabilir. Fakat viskozite zamanla artabilir. Kurum partikülleri, kirleticiler ve oksidasyon, yakıt tasarrufunu etkileyen ve motorun korunmasını engelleyen yağ kalınlaşmasına neden olabilir. Yakıt tasarrufu sağlamak için tasarlanmış bir motor yağı, oksidasyon ve yağ kalınlaşması faktörleri ile başa çıkmak için özel olarak formüle edilmiş olmalıdır.

Sonuçlar ve avantajlar

PFT, kamyonlarının dört tanesinde yedi aylık bir yakıt tüketim testi gerçekleştirdi. Mobil Delvac 1 LE 5W-30 motor yağının kullanıldığı her bir kamyon için günlük tüketim değerleri, filonun benzer koşullarda çalışmakta olan diğer araçlarına göre ortalama %1,87’lik bir yakıt tasarrufu sağlandığını gösterdi. Mobil Delvac 1 LE 5W-30 kritik ilk motor çalıştırma aşamasında üstün koruma sunma ve potansiyel motor ömrünü uzatmanın yanı sıra, yakıt tüketimini de azaltır ve yağ değişim aralıklarının uzamasını sağlar. PFT’nin bu motor yağını kamyon filosunun tamamında kullanma kararı, sonuç olarak yılda tahmini toplam 13.000€’luk tasarruf ve 34 tonluk* bir CO2 emisyonu azalmasına neden olacaktır.

*Bu Performans Kanıtı tek bir müşterinin deneyimine dayanmaktadır. Yakıt tasarrufu, araç veya ekipman türüne, dış ortam hava sıcaklığına, sürüş koşullarına ve yağ viskozitesine bağlıdır. 98.337.521,70€’luk bir sermayeye sahip Esso S.A.F. SA - RCS Nanterre 542,010,053, Kayıtlı ofis: 5/6 Place de L'Iris 92400 Courbevoie France – Fransa’da Mobil ve Mobil Delvac 1 markalarının pazarlamasını yapmakta olan – kayıtlı ticari markalar Exxon Mobil Corporation veya alt şirketlerinden birine aittir.

**CO2 azalması, litre dizel başına 2,65 kg’lık bir CO2 emisyon faktörü temel alınarak hesaplanmıştır.