Uzman görüşleri - PetroChina

  • Mobil Delvac 1™ 5W-40 ve Mühendislik servisi, yılda 12.000 US$’ın üzerinde tasarruf sağlıyor
  • Chinese North-Benz 2629 Kamyon Motorları
  • PetroChina Sichuan Logging Company Filosu, Çin
  • 2003’ten beri Mobil™ müşterisi

Amaç

Filonun, çok zorlu tomruk sahası operasyon koşullarında yağ problemi yaşamadan çalışması. Motorların hizmet sürelerini uzatmak ve faaliyet giderlerini azaltmak suretiyle uzun dönem işletme maliyetlerini en aza indirmek.

Durum

Çin’deki en önemli tomrukçuluk firmalarından biri olan SLC’nin (Sichuan Logging Company) 1 no’lu Filosunda 4 adet Chinese North-Benz 2629 ve 2 adet Perterbilt kamyonu bulunuyor. SLC filosu Çin’in kuzey batı bölgesindeki tomruk sahalarının zorlu koşullarında çalışıyor. Tomruk sahasının sıcaklığı yazın 40C’nin üzerinde, kışın ise -40C’nin altında ve düzlük alan sıklıkla yoğun yağmur ve kar yağışı altında. Motorların, tomruk döneminde sıkça 60 günden fazla sürekli olarak çalışması gerekiyor.

Çözüm

SLC filosu Mobil’den profesyonel öneri talep etti ve 2003 yılında firmanın kamyonlarına Mobil Delvac 1 5W-40 uygulandı. Ayrıca Mobil Yağlama Mühendisleri, yağ uygulama talimatları, yağlama bilgisinin geliştirilmesi amaçlı eğitimler ve bakım uygulamaları da dahil birtakım hizmetleri sahada uygulamaya koydular. Filodaki tüm kamyonlar, düzenli motor muayene hizmetiyle takip edildi.

Sonuç

Profesyonel Mobil Mühendislik Hizmeti ve Mobil Delvac 1 5W-40 ürününün koruması sayesinde, tüm kamyon motorları yağlama problemi yaşamadan düzgün bir şekilde çalışmaya devam etti. Genel giderler büyük ölçüde azaldı, SLC’nin üretim verimi korundu ve gelişti.

Avantajlar

2003 yılında Mobil Delvac 1 5W-40 kullanılmaya başlandığından bu yana, her yıl toplam 12.684 US$ tasarruf sağlandı. Bu kapsamda:

  • Daha az motorin tüketimi
  • Daha az yağ ve filtre tüketimi
  • Bakım giderlerinde düşüş sağlandı