PYROGARD 53

Yüksek Performanslı Fosfat Ester Sentetik Sıvısı

Mobil Pyrogard™ 53, çalışma koşullarının yanabilir petrol ürünlerinin kullanılmasını engellediği hidrolik sistem uygulamalarında, petrol esaslı yağların yerine kullanılmak üzere tasarlanmış, yüksek performanslı fosfat esteri sentetik sıvıdır. Mobil Pyrogard 53, “Factory Mutual” (FM) tarafından ateşe dayanıklı sıvı olarak onaylanmıştır. 

Mobil Pyrogard 53 normal olarak hidrolik sistemlerde karşılaşılan sıcaklıklarda mükemmel oksidasyon direncine sahiptir ve uzaklaştırılması gereken çamur ve diğer malzemelerin oluşumuna yok açmaksızın uzun servis ömrü sağlar. Köpük oluşumuna direnç gösterir ve sudan kolaylıkla ayrılır. Yüksek basınç altında çalışan yüksek güçlü hidrolik pompalarda aşınmaya karşı üstün koruma sağlar, kesme dayanımı yüksektir ve böylelikle bütün servis ömrü boyunca viskozite düzeyini korur. Bu ürün, aşırı su kirliliğini önleyecek uygun bir sistem ile donatılmış olması koşuluyla, uzun vadeli üstün pas koruması sağlar. Mobil Pyrogard 53’ün özgül ağırlığı sudan fazladır. Sistem içine giren su, depodaki sıvı yüzeyinde toplanır ve bu şekilde rahatlıkla sistemden uzaklaştırılabilir. Özgül ağırlığının yüksek olması, aynı zamanda sıvının akışkanlık karakteristiği üzerinde de etki yapacağından ve bu nedenle sistemin tasarımı ve bakımı sırasında bu hususun göz önünde bulundurması gerekir. 

Ateşe karşı dayanıklılık özelliğinin ön planda olduğu geniş bir yelpaze içinde yer alan hidrolik sistem uygulamalarında uzun yıllar boyu edinilen başarılı deneyim, Mobil Pyrogard 53 ürününün birçok kullanıcı tarafından tercih edilmesinde etkili olmuştur. 

 

Bilgi formları

Özellikleri ve Olası Faydaları

Mobil Pyrogard 53 ağır hizmet koşullarında dünya çapında benzersiz servis sağlayan Pyrogard marka ateşe dayanıklı hidrolik sıvılar ailesinin önemli bir üyesidir. Mobil Pyrogard 53, ateşe karşı dayanıklılığın hayati önem taşıdığı, ama aynı zamanda mineral esaslı yağların yağlama performansı ve uzun vadeli servis ömrü talep edilen uygulamalara yönelik olarak hidrolik ekipman üreticileri ile birlikte geliştirilmiştir. 

Mobil Pyrogard 53 yüksek düzeyde ateşe dayanıklılık sağlayacak şekilde tasarlanmış ve “Factory Mutual” grup tarafından onaylanmıştır. Bu ürün korozyona karşı uzun vadeli koruma ve üstün sudan ayrılma yanı sıra mükemmel yağlama özellikleri ve oksidasyona, çamur ve köpük oluşumuna karşı direnç sağlamak için formüle edilmiştir. 

Mobil Pyrogard 53 aşağıda verilen faydaları sağlar:

ÖzellikleriAvantajları ve Sağlayabileceği Faydalar
Ateşe karşı mükemmel dayanıklılıkYangına hassas uygulamalarda güvenlik sağlar
Aşınmaya karşı benzersiz korumaPompa, motor ve valfların ömrünü uzatır, parça değiştirme maliyetlerini düşürür
Mükemmel oksidasyon kararlılığı ve çamur önlemeSıvı ömrünü uzatır ve filtrenin daha uzun kullanılmasını sağlar
Servis sırasında uzun vadeli pas korumaHidrolik sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlar, duruş sayısını azaltır
Yüksek kesme dayanımı ile viskozite kararlılığıKullanım ömrü boyunca viskozitesini koruyarak düzgün, verimli ve güvenilir çalışma sağlar
Köpük oluşumuna üstün direnç ve iyi sudan ayrılma özelliğiYağın köpük oluşturması nedeniyle oluşabilecek aşırı su kirliliği ve arızalı çalışmayı önler, işletme maliyetlerini düşürür

 

Kullanım Yerleri

Uygulama esasları: Keçe ve akümülatör torbalarının Mobil Pyrogard 53 ile uyumlu olmaları gerekir. Bu amaçla bütil lastiği, silikon, Teflon, Viton veya eşdeğeri malzemeler genelde kullanılabilir. Her durumda, çalıştırma koşulları ve farklı üreticilerin değişik elastomer özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. En iyi sonuçlar için ekipman tedarikçisi veya keçe üreticisinin özel tavsiyelerine başvurulmalıdır. Pek çok boya, kaplama ve bazı plastikler Mobil Pyrogard 53 ile kullanıma uygun değildir. Kullanmadan önce kaplamaların üreticisine danışılmalıdır. Petrol esaslı yağdan fosfat esteri esaslı yağa dönüşüm sırasında, depo içindeki boyanın tümüyle kazınması ve depo iç yüzeyinin boyasız bırakılması tavsiye edilir. Bunun mümkün olmaması durumunda pompa kavitasyonu ve pompa sıvı akışı kesilmesinin önüne geçebilmek için emiş filtreleri daha sık aralıklarla temizlenmelidir. 

Su glikol ve emülsiyon tipi sıvılar Mobil Pyrogard 53 ile uyumlu değildir. İlk defa Mobil Pyrogard 53 kullanılacak ise; sistemin önce tümüyle tahliye edilip temizlenmesi gerekir. 

Mobil Pyrogard 53 ateşe dayanıklı tip sıvıların kullanılması gereken hidrolik sistem uygulamaları için önerilir. Birçok endüstriyel tesislerde bulunan çeşitli sıcaklık kaynakları arasında en yüksek riski metal eritme veya sıcak metal işleme tesisleri içerir. Bu tür tesislerde sık sık hidrolik sistem hortumları ve diğer parçalarından sızıntılardan kaynaklanan hasarlarla karşılaşılır. Bu gibi durumlarda, güvenlik nedenleri ile Mobil Pyrogard 53 önerilir. Özel uygulamalar arasında aşağıda verilenler yer alır:

  • Alüminyum boya döküm makineleri
  • Endüksiyonlu dökme demir eritme fırınlarının meyil sistemleri
  • Yangın tehlikesinin ön planda olduğu çeşitli çelik endüstisi uygulamaları

Tipik Özellikler

Mobil Pyrogard 53 
Viskozite, ASTM D 445 
cSt @ 40ºC41.8
cSt @ 100ºC5.1
Akma Noktası, ºC, ASTM D 970
Parlama Noktası, ºC, ASTM D 92246
Kendinden Parlama Noktası, ºC538
Özgül Ağırlık @ 15.6ºC kg/l, ASTM D 12981.155

 

Sağlık ve Güvenlik

Mevcut bilgiler ışığında; amaçlanan yerlerde kullanıldığında ve Güvenlik Bilgi Formunda (MSDS) sağlanan tavsiyelere uyulduğunda bu ürünün insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratması beklenmemektedir. MSDS'ler talep durumunda ana dağıtıcıdan veya Internet aracılığı ile sağlanabilir. Bu ürün amacı dışında kullanılmamalıdır. Kullanılmış ürünleri yok ederken çevrenin korunması konusunda dikkatli olunuz. 

ExxonMobil sürekli devam eden ürün araştırma ve geliştirme çalışmaları nedeniyle bu bültendeki bilgileri heber vermeksizin değiştirme hakkına sahiptir.