Mobilgear ™ SHC XMP Serisi yüksek performanslı sentetik endüstriyel dişli yağları, aşırı zorlu koşullarda bile uygun ekipman koruması ve yağ ömrü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Mobil’in polialfaolafin (PAO) teknolojisi, olağanüstü oksidasyon direnci ve ısıl özellikleri, doğasından gelen yüksek viskozite indeksi, mükemmel düşük sıcaklık akışkanlığı ve genellikle mineral yağlarda bulunan istenmeyen bileşimleri içermemesi nedeniyle seçilmiştir. Bu yağın yüksek viskozite indeksi ve düşük sürtünme katsayısı, bir çok dişli tahrikte güç tüketiminde kayda değer azalma sağlamaya yardım eder. Mobilgear SHC XMP Serisi yağlayıcılar, sürtünme aşınması gibi geleneksel aşınma çeşitlerine karşı mükemmel koruma sağlamak için tasarlanmış, aynı zamanda mikropitting yorgunluğuna karşı yüksek bir direnç sağlayan gelişmiş tescilli bir katık sistemi içerir. Ek olarak, geleneksel dişli yağı yapıları ile karşılaştırıldığında, dişli kutusu döner elemanlı rulmanlarının daha iyi yağlanması için olanak sağlar. Mobilgear SHC XMP Serisi ürünler, deniz suyu ve asitli su korumasının istendiği uygulamalarda üstün pas ve korozyon koruması sunar. Bu ürünler orta derecede su varken bile olağanüstü filtre ömrü sağlar ve yüksek sıcaklıklarda bile demir ve demir dışı metallerle mükemmel uyumluluğa sahiptir.

 

Mobilgear DHC XMP yağlayıcıları, çelik üzerine çelik düz, helezon ve konik dişliler dahil olmak üzere kapalı endüstriyel dişli tahrikleri için önerilmektedir. Özellikle mikropittinge maruz kalabilecek uygulamalar için önerilmektedirler: özellikle yüzeyi sertleştirilmiş diş metalurjisine sahip ağır yük altında çalışan dişli kutuları. Aynı zamanda aşırı düşük ve/veya yüksek sıcaklıkların karşılaşıldığı dişli kutusu uygulamalarında ve korozyonun yüksek olabileceği uygulamalarda da kullanılabilirler.

 

Mobilgear SHC XMP Serisi ürünleri, mikropitting aşınmasına karşı direnç ve zorlu uygulamalardaki performansları gibi benzersiz özelliklerinden ötürü, dünya çapında müşteriler ve OEM'ler arasında giderek artan bir itibara sahiptir.

 

Bilgi formları

Özellikleri ve faydaları

Mobil SHC markalı yağlar dünya çapında getirdikleri yenilik ve üstün performansları ile tanınır ve takdir edilirler. Araştırma bilimcilerimizin öncülüğünü yaptığı bu moleküler tasarım PAO sentetik ürünleri, üstün ürünler sunmak için ileri teknoloji kullanma konusundaki kararlılığımızı sembolize etmektedir. Mobilgear SHC XMP Serisi ürünlerin geliştirilmesindeki bir temel faktör, hızla gelişmekte olan endüstriyel dişli kutusu tasarımları ve operasyonu için üstün performans sağlayacak ürün önerilerimizi güvence altına almak için bilim adamlarımız ve uygulama uzmanlarımızın OEM ekipman üreticileri ile aralarındaki yakın temastır.

Ekipman imalatçıları ile yürütülen çalışmalarımız, Mobilgear SHC XMP Serisi yağlayıcıların benzersiz performansını sergileyen kendi laboratuvar testlerimizin teyit edilmesinde katkı sağlamıştır. OEM'lerle yapılan çalışmalarda ortaya konan faydaların en önemlilerinden birisi, bazı ağır yüklü, sertleştirilmiş dişli uygulamalarında ortaya çıkacak olan mikropitting aşınmasına dayanma yeteneğidir. Bu ortak çalışma, geniş bir sıcaklık aralığı da dahil olmak üzere yeni nesil Mobilgear SHC XMP teknolojisi için çok yönlü dengeli performans avantajlarını gösterecektir.

Mikropiting dişli aşınması konusunu ele almak için ürün formülasyonu uzmanlarımız , geleneksel dişli aşınma mekanizmalarına karşı dirençli olacak ve ayrıca mikropitinge karşı koruma sağlayacak özel bir katık bileşimi tasarladılar. Formülasyon uzmanlarımız, performans özelliklerinin dengesinin yanı sıra, olağanüstü yağ ömrü ve birikinti kontrolü ile ısıl/oksidatif ve kimyasal bozunmaya karşı üstün direnç sağlamak için tescilli PAO sentetik baz yağları seçtiler. Sentetik baz yağın parafin içermeyen doğal yapısı aynı zamanda mineral ürünler tarafından karşılanamayan düşük sıcaklık akışkanlığı özellikleri sağlar ve bu da erişilmesi zor yerlerde bulunan ve düşük ortam sıcaklığındaki uygulamalar için önemli bir faydadır. Mobilgear SHC XMP Serisi yağlayıcılar aşağıdaki faydaları sunar:

 

Özellikleri

Avantajları ve sağlayabileceği faydalar

Geleneksel sürtünme aşınmasına karşı yüksek direnç yanında yorulma aşınmasına karşı mükemmel koruma

Aşırı yük, hız ve sıcaklık koşulları altında çalışan kapalı tahrik dişlilerinde daha uzun dişli ve rulman ömrü

 

Daha az plansız duruş ve özellikle ulaşılması zor yerlerde bulunan dişli kutularında daha az bakım ihtiyacı

Yüksek sıcaklıklarda bozulmaya karşı mükemmel direnç

Uzun yağ ömrü ve yağ değişim aralıkları; daha az yağ tüketimi ve işçilik maliyeti

Daha yüksek dişli kutusu verimliliği için düşük sıvı iç sürtünme dirençli PAO baz yağları

Daha düşük enerji tüketimi ve çalışma sıcaklıkları

Sıcaklık değişimi ile beraber düşük viskozite değişimi sağlayan yüksek viskozite indeksi

Hem yüksek hem de düşük sıcaklıklarda çalışabilme yeteneği; özellikle yağ soğutması veya ısıtması olmayan erişimi zor uygulamalarda kritik önemdedir.

Pasa ve korozyona karşı mükemmel direnç ve çok iyi sudan ayrışma özelliği

Yüksek sıcaklıklarda veya su bulaşmasına maruz kalan uygulamalarda sorunsuz çalışma

 

Yumuşak metallerle mükemmel uyumluluk

Suyun bulunduğu durumlarda dahi olağanüstü filtre ömrü

Daha az filtre değişimi ve daha düşük bakım maliyeti

Dişli kutusu konstrüksiyonunda yaygın kullanılan malzemeler ve mineral bazlı dişli yağları ile mükemmel uyumluluk

Bir çok mineral yağdan kolay geçiş

 

Kullanım yerleri

Uygulamayla ilgili hususlar: Mobilgear SHC XMP Serisi mineral bazlı ürünler ile uyumlu olmasına karşın, diğer ürünler ile karıştırılması performansının azalmasına yol açabilir. Sonuç olarak, bir sistemi Mobilgear SHC XMP Serisi ile değiştirmeden önce, en üst düzey performans avantajlarını elde etmek için iyice temizlenmesi ve yıkanması önerilir.

 

Mobilgear SHC XMP Serisi yüksek performanslı tam sentetik endüstriyel dişli yağları, aşırı zorlu koşullarda bile en uygun ekipman koruması ve yağ ömrü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle modern, yüzeyi sertleştirilmiş dişlilerde mikropittinge dayanacak şekilde formüle edilmiştir ve hem yüksek hem de düşük sıcaklıktaki ortamlarda çalışabilir. Tipik uygulamalar aşağıdakileri içerir:

     • Rüzgar türbinleri, özellikle aşırı yüklü ve şoklu yüklemeye maruz kalan üniteler, uzakta bulunan üniteler ve aşırı sıcaklık ortamları

     • Plastik ekstrüder dişli kutuları

     •  Dişli korumasının ve en uygun yağ ömrünün istendiği kağıt, çelik, petrol, tekstil, ormancılık ve çimento endüstrilerinde kullanılan modern, ağır yük altında çalışan dişli kutuları

 

Şartnameler ve Onaylar

Bu ürün aşağıdaki şartnameleri karşılar veya aşar:

320

460

AGMA 9005-E02-EP

X

X

DIN 51517-3:2009-06

X

X

 

Özellikler ve Şartnameler

Özellik

320

460

Sınıf

ISO 320

ISO 460

Yoğunluk @ 15,6 °C, kg/l, ASTM D4052

0,86

0,863

C, dk., ASTM D1401 oEmülsiyon, 40/37/3’e kadar Zaman, 82

10

10

FZG Mikropitting, Arıza Aşaması, Derecelendirme, FVA 54

10

10

FZG Mikropitting, GFT-Sınıfı, Derecelendirme, FVA 54

Yüksek

Yüksek

FZG Aşınma Testi, Yükten Düşme Aşaması, A/16,6/90, ISO 14365-1 (mod)

14+

14+

C, ASTM D92 oParlama noktası, Cleveland Açık Kap,

242

232

Köpük, Sekans II, Kararlılık, ml, ASTM D892

0

0

Köpük, Sıra II, Eğilim, ml, ASTM D892

0

0

Dört-Bilya Aşınma Testi, İz Çapı, 20 kg, 1800 d/d, 1 s. 50 C, mm, ASTM D4172

0,25

 

Dört-Bilya Aşınma Testi, İz Çapı, 20 kg, 1800 d/d, 1 s. 54 ºC, mm, ASTM D4172

 

0,25

ISO 4406 Cleanliness, class, ISO 4407

-/14/11

 

C, mm2/s, ASTM D445oKinematik Viskozite @ 100

38,3

48,7

C, mm2/s, ASTM D445oKinematik Viskozite @ 40

335

460

Akma Noktası, °C, ASTM D97

-38

-36

Pas Özellikleri, B Prosedürü, ASTM D665

GEÇER

GEÇER

Viskozite İndeksi, ASTM D 2270

164

166

 

Sağlık ve Güvenlik

Bu ürün ile ilgili Sağlık ve Güvenlik önerileri Ürün Güvenlik Bilgi Formu’nda (MSDS) verilmiştir: http://www.msds.exxonmobil.com/psims/psims.aspx