Mobilect 44

Elektrik Yalıtım Yağları

Mobilect 44 trafolar, şalt cihazları ve diğer elektrik ekipmanları için geçerli çok iyi yalıtkanlık özelliklerine ve oksidasyon kararlılığına sahip, yüksek kaliteli mineral yalıtım yağıdır.

 

Mobilect 44, yüksek oksidasyon direnci sağlamak için izole edilmiştir ve ASTM D3487 TYPE II ve IEC 60296-04 Özel Uygulama şartnamelerini karşılamaktadır.

 

Bilgi formları

Özellikleri ve Faydaları

• Mobilect 44, demir ve bakır bulunduğu durumlarda ısıl ve kimyasal bozulmaya karşı yüksek dirence sahiptir. Bu sayede, çamur ve yağda çözünen oksidasyon ürünü oluşumu eğilimini azaltır.  Mobilect 44, belirgin şekilde havayla teması olan uygulamalarda hizmet ömrünü uzatmak için fenolik bir antioksidan ile izole edilmiştir. Düşük kaliteli yağlar kullanıldığında trafoda birikinti oluşabilir ve konveksiyon akımı engellenerek ısı transferi azalabilir.  Ek olarak, tortular yalıtım hatalarını hızlandırabilir ve ekipman tamamen sökülüp parçalarına ayrılmadan temizlenmeleri genelde oldukça zordur.

•  Mobilect 44, nemini almak amacıyla üretim sırasında özel işlem görür Su yağın yalıtım özelliklerini azaltacak ve oksidasyonu arttıracaktır. Kuru bir yağın higroskopik olduğunu ve havadaki nemi alacağını hatırlamak önemlidir. Bu sebeple, her zaman kuru şartlar altında ve sıkıca kapatılmış şekilde muhafaza edilmesi ve depolanması gerekir.  Kullanmadan önce ürünü kurutmak veya uzun süreli depolamanın önüne geçmek için alımdan hemen sonra kısa süre içinde kullanmak önemle tavsiye edilir.

•  Mobilect 44’ün yalıtkanlık kuvveti, yağın elektrik gerilimine direncinin ölçüsüdür ve test şartları altında belirli bir aralıkta kV olarak ifade edilir. Bu yağın kalitesinin bir ölçüsü değildir ama içinde kirleticilerin (Özellikle nem, lifler ve polar kimyasalların) olmadığının göstergesidir.

• Mobilect 44 düşük sıcaklıklarda bile parafin içermez ve bu nedenle dış mekan uygulamalarında bile iyi akışkanlık sağlar. Viskozitesi, hareketli konveksiyon akımları ile ısı transferi sağlar. Hareketlilik aynı zamanda şalt cihazlarında kıvılcımlanmayı hızlıca bastırmak için şarttır.

• Mobilect 44'ün düşük akma noktası, trafo ile yağ genleşme tankı arasındaki çoğu durumda serbest akış sağlar ve en düşük sıcaklıklarda kademe değiştiricilerin güvenilirliğini korur.

 

Kullanım Yerleri

     • Mobilect 44, yağın bir yalıtım ortamı veya bir ısı transfer ortamı olarak gerekli olduğu yağ doldurulan trafolarda ve şalt cihazlarında kullanım için önerilir.

     • Mobilect 44, ASTM D3487 TYPE II ve IEC 60296 -04 Özel Uygulamalarını belirten uygulamalarda kullanılmalıdır.

     • Mobilect 44, yağ dolu kablolarda, özel emdirme işlemlerinde veya kapasitörlerde kullanım için uygun değildir.

 

Şartnameler ve Onaylar

Bu ürün aşağıdaki şartnameleri karşılar veya aşar:

IEC 60296 :2012  Özel Uygulamalar

 

Özellikler ve Şartnameler

Özellik

 

Arıza voltajı, İşlem sonrası, kV, IEC 60156

>70

C, g/cm3, ASTM D4052oYoğunluk, @ 20

0,877

C, IEC 60247oGüç Kaybı Katsayısı, Oksidasyon sonrası, 90

0,03

Parlama Noktası, Pensky-Martens Kapalı Kap, °C, ASTM D93

146

Arayüzey gerilimi, mN/m, ISO 6295

50

C, mm2/s, ASTM D445oKinematik Viskozite @ 40

7,6

Oksidasyon Kararlılığı, Çamur, %kütle, IEC 61125-METC

<0,02

Oksidasyon Kararlılığı, Toplam Asit Sayısı, mgKOH/g, IEC 61125-METC

0,04

Akma Noktası, °C, ASTM D97

-63

 

Sağlık ve Güvenlik

Bu ürün ile ilgili Sağlık ve Güvenlik önerileri Ürün Güvenlik Bilgi Formu’nda (MSDS) verilmiştir: http://www.msds.exxonmobil.com/psims/psims.aspx