Mobil Gargoyle Arctic SHC ™ 200 Serisi, soğutma kompresörleri ve ısı pompalarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış, tamamen sentetik, üstün performanslı yağlayıcılardır. Isıl/oksidatif bozunmaya karşı olağanüstü dayanıklılığa sahip, parafin içermeyen, sentezlenmiş hidrokarbon polialfaolefin (PAO) sıvılarından formüle edilmişlerdir. Doğal yüksek kesme dayanımına sahip viskozite indeksi ve düşük sıcaklık akıcılığı sayesinde pek çok geleneksel mineral yağın kapasitesinin yetmediği zorlu hizmet koşullarında performans gösterebilmektedirler. Yaygın olarak kullanılan soğutucu maddelerle çözünebilirliği ve karışabilirliği düşük olduğundan, basınç altında soğutucu maddelerin bulunduğu durumlarda daha yüksek film kalınlığı sağlarlar. Bu da şaft contası kaçaklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Kararlılıkları ve düşük buharlaşma özellikleri, geleneksel mineral yağlarda görülebilen "light end stripping" (hafif uç soyulması) durumunu azaltır. Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi yağlayıcıları, sürtünme kayıplarını azaltmaya ve makinelerin işletme verimliliklerini artırmaya yardımcı olabilir.

 

Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi yağlayıcıları, çok yüksek sıcaklıklarda çalışan soğutma kompresörleri ve çok düşük buharlaştırıcı sıcaklıklarına sahip sistemlerin yağlanmasında tavsiye edilir. Amonyak ve karbondioksit gibi soğutucu maddelerin kullanıldığı kompresör sistemleri için uygundurlar. Karbondioksitle karışma özelliğinin düşük olması sayesinde, karbondioksit kullanılan vidalı kompresörler için uygun seçimdirler. Kükürtdioksit dışında en yaygın soğutucu maddelerle uyumlu olmalarının yanında, soğutucu madde olarak amonyak kullanan sistemlerde özellikle başarılı sonuçlar verirler. Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi, pek çok geleneksel mineral soğutucu yağ ile tam karışabilirlik özelliğine sahiptir. Mineral yağlar ile yapılan karışımlar, Mobil sentetik ürünün üstün performans özelliklerini düşürebilir.

 

Bilgi formları

Özellikleri ve Faydaları

Mobil Gargoyle Arctic SHC marka yağlayıcılar, yenilikçilikleri ve üstün performansları sayesinde tanınan ve beğenilen ürünlerdir.

Ekipman üreticileri ile yaptığımız çalışmalar, Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi yağlayıcılarının olağanüstü performansını kanıtlayan laboratuvar testlerinin doğrulanmasına yardımcı olmuştur. OEM'lerle yapılan çalışmaların diğer faydaları da, düşük sıcaklıklarda mükemmel akıcılık sağlayan üstün düşük sıcaklık kabiliyeti, basınç altında soğutucu emilimi nedeniyle oluşan viskozite kaybına karşı dayanıklılık, mükemmel rulman film kalınlığı ve şaft sızdırmazlık özellikleridir.

Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisinde kullanılan PAO baz yağı, doğası gereği yüksek sıcaklık uygulamalarında kritik öneme sahip olan üstün bir ısıl/oksidatif direnç sağlar. PAO baz yağlarının dar moleküler ağırlık dağılımı, buharlaşmayı en aza indirgeyerek, yağın başka yere aktarılmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi yağlar aşağıdaki özellikleri ve potansiyel faydaları sağlar:

 

Özellikleri

Avantajları ve Sağlayabileceği Faydalar

Soğutucuların bulunduğu koşullarda yüksek yağ filmi kalınlığı

Uzatılmış kompresör ömrü için iyileştirilmiş kompresör koruması, şaft sızdırmazlığında iyileşme, daha az rulman yorulması ve plansız duruş sürelerinde azalma

Üstün ısıl/oksidatif ve kimyasal kararlılık

Uzun yağ ömrü ve azaltılmış yağ değişim aralığı ile rutin bakım sıklığı.

Azaltılmış vernikleşme ve birikinti oluşumu.

Düşük uçuculuk

Daha az yağ tüketimi ile beraber viskozite değişimi azalır.

Yüksek Viskozite İndeksi vardır ve parafin içermez

Mükemmel düşük sıcaklık akışkanlığı, parafin birikinti oluşumunun engellenmesi ve iyileştirilmiş buharlaştırıcı verimliliği

Düşük sürükleme katsayısı

İyileştirilmiş sistem verimliliği ve azaltılmış güç tüketimi potansiyeli

Sızdırmazlık elemanı uyumluluğu

Uzun sızdırmazlık elemanı ömrü ve azaltılmış şaft contası kaçağı

 

Uygulamalar

Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi, özellikle soğutma kompresörleri ve ısı pompalarında kullanılmak üzere tasarlanmış tam sentetik yağlardan oluşur.

 

Uygulamayla İlgili hususlar: Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi, mineral yağ ürünleriyle uyumludur. Ancak, karışımlar ürün performansını düşürür.  Mineral bir ürün Mobil Gargoyle Arctic SHC 200 Serisi'nden bir ürünle değiştirileceği zaman, sistemler baştan aşağı yıkanmalı ve temizlenmelidir. R22 soğutucularında, kompresörün çalışmasının yağ ve soğutucuyu etkili bir şekilde ayırmak için uygun olup olmadığı konusunda soğutma biriminin tedarikçisine başvurulmalıdır.

 

Tipik uygulamalar aşağıda verilmiştir :

     •  Ticari, endüstriyel, ısı pompası uygulamaları ve denizcilikte kullanılan soğutma sistemleri

     •  Ticari, endüstriyel ve konutlardaki ısı pompası uygulamaları

     •  Hem pistonlu hem de döner kompresörler için tavsiye edilir

     •  Aşağıdaki soğutucu maddelerle kullanılması tavsiye edilir: Amonyak ve Karbondioksit

 

Şartnameler ve Onaylar

Bu ürün, aşağıdaki gerekliliklere göre tescil edilmiştir:

224

226E

228

230

234

NSF H1

X

X

X

X

X

NSF HT1         

 

Bu ürün aşağıdaki şartnameleri karşılar veya aşar:

224

226E

228

230

234

FDA 21 CFR 178.3570

X

X

X

X

X

 

Özellikler ve Şartnameler

Özellik

224

228

230

234

226E

Sınıf

 

ISO 100

ISO 220

 

ISO 68

Bakır Şerit Korozyon, 3 s., 100 oC, Derecelendirme, ASTM D130

1A

1A

1A

1A

1A

Parlama noktası, Cleveland Açık Kap, oC, ASTM D92

230

255

260

280

266

Köpük, Sekans I, Kararlılık, ml, ASTM D892

0

0

0

0

0

Köpük, Sekans I, Eğilim, ml, ASTM D892

10

10

10

10

10

Kinematik Viskozite @ 100 oC, mm2/s, ASTM D445

5,6

13,7

25,0

40,0

10,1

Kinematik Viskozite @ 40 ºC, mm2/s, ASTM D445

29,0

97,0

220

399

69,0

Akma Noktası, °C, ASTM D97

<-54

-45

-39

-39

-45

Özgül Ağırlık 15 ºC/ 15 ºC, ASTM D1298

0,82

0,84

0,85

0,85

0,83

Viskozite İndeksi, ASTM D 2270

132

147

149

150

136

 

Sağlık ve Güvenlik

Bu ürün ile ilgili sağlık ve güvenlik önerileri Ürün Güvenlik Bilgi Formu'nda (MSDS) verilmiştir: http://www.msds.exxonmobil.com/psims/psims.aspx