Mobil EAL Arctic Serisi, ozon dostu HFC soğutucuları kullanarak, soğutma kompresörlerinin ve sistemlerinin yağlanması için özel olarak tasarlanmış tamamen sentetik ürünler olan yüksek performanslı Çevresel Farkındalık Yağlayıcıları’dır (Environmental Awareness Lubricants - EAL). (HFC'ler, dünya pazarında klor içeren soğutucuların yerini alan, klor içermeyen ürünlerdir). Ayrıca kompresöre, doğru yağ geri dönüşü için (genellikle piston tipi uygulamalarda) uygun şekilde karışabilirliği olan karbondioksit uygulamalarında da önerilmektedir. Mobil EAL Arctic Serisi yağlar, özel sentezlenmiş polyol esterlerden (POE'ler) ve olağanüstü yağlama, aşınma koruması, kimyasal ve ısıl kararlılık ve hidrolitik kararlılık sağlamak için benzersiz bir katık sisteminden formüle edilmiştir. HFC soğutucu akışkanları ile karışabilir ve geniş bir HFC yelpazesi ile iyi tanımlanmış viskozite / sıcaklık / basınç ilişkilerine sahiptir. Mobil EAL Arctic Serisi’nin performansı, geniş bir soğutma ve iklimlendirme sistemi yelpazesinde HFC'ler ile iyi bir şekilde belgelenmiştir ve dünyadaki birçok büyük kompresör ve sistem üreticisi tarafından kullanılmaktadır.

Mobil EAL Arctic Serisi’nin, HFC veya karbondioksit soğutucuların kullanıldığı ev ve ticari soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılması tavsiye edilir.

Bilgi formları

 

Özellikleri ve Faydaları

Mobil EAL Arctic Serisi yağlar aşağıdaki özellikleri ve potansiyel faydaları sağlar.

Mobil EAL yağlayıcı markası, çevreye uyumlulukları ve mükemmel performansları sayesinde dünya çapında tanınmakta ve takdir edilmektedir. Mobil EAL Arctic Serisi ürünleri, Montreal Protokolü'nün zorunlu kıldığı ve dünya çapındaki anlaşmaların ardından yeni nesil ozon dostu soğutucuları tamamlamak amacıyla, araştırma bilimcilerimiz tarafından tasarlandı. Bu ürünlerin gelişimi, üstün yağlayıcılar sunmak için sürekli olarak ileri teknoloji kullanmaya olan bağlılığımızı sembolize etmektedir. Mobil EAL Arctic Serisi yağlayıcıların geliştirilmesinde kilit bir faktör, ürün tekliflerimizin çok çeşitli uygulamalarda olağanüstü performans sunmasını sağlamak için bilim insanlarımız ve önemli kompresör OEM'leri ve sistem tasarımcıları arasındaki yakın temasımızdı.

Laboratuvar testlerimizle birlikte yapılan bu çalışmalar, Mobil EAL Arctic Serisi yağlayıcıların olağanüstü performansını teyit etmeye yardımcı oldu. Bu iş birliği, bilim insanlarımızın ürün serisindeki her viskozite sınıfı için en uygun sentetik POE yapıları tasarlamalarını ve soğutma uygulamalarında kararlılık ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamak için bir katık paketi geliştirmelerini sağladı.

Özellikleri

Avantajları ve Sağlayabileceği Faydalar

Mükemmel yüksek sıcaklık kararlılığı

İyileştirilmiş buharlaştırıcı temizliği, daha az plansız duruş süresi ve azaltılmış bakım maliyetleri

HFC soğutucular ile iyi tanımlanmış karışabilirlik ve P-V-T ilişkileri

Soğutma sistemi tasarımlarında yüksek sistem verimliliği ve uygun yağ dönüşü sağlar

Çok iyi aşınma önleyici özellikler

Daha düşük bakım maliyeti ile sonuçlanan düşük kompresör aşınması

Yüksek Viskozite İndeksi vardır ve parafin içermez

Mükemmel düşük sıcaklık akışkanlığı, parafin birikinti oluşumunun engellenmesi ve iyileştirilmiş buharlaştırıcı verimliliği

Geniş viskozite aralığı

Çok çeşitli ekipman ve uygulamaların özel viskozite gereksinimlerini karşılayabilir

 

Kullanım Yerleri

Uygulama esasları: Mobil EAL Arctic Serisi yağlar higroskopik özellikte olup, kullanırken nem çekmemesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Kullanımda olmayan ambalajlar sıkı bir şekilde kapatılmalı ve küçük ambalajlar tercih edilmelidir. Ürün, nemin girebileceği plastik kaplara aktarılmamalıdır.

Mobil EAL Arctic Serisi yağlar, HFC veya karbondioksit soğutucularının kullanıldığı soğutma sistemleri için önerilir. Özel uygulamalar aşağıdakileri içerir:

• Buzdolapları, derin dondurucular, klimalar ve ısı pompaları gibi ev tipi soğutma

• İş, alışveriş merkezi ve otel iklimlendirme ve frigorifik taşımacılık gibi ticari soğutma uygulamaları

• Gıda hazırlanması ve dondurulması gibi endüstriyel uygulamalar ile kriyojenik uygulamalar

 

Özellikler ve Şartnameler

Özellik

100

22

22 CC

220

32

46

68

Sınıfı

ISO 100

ISO 22

ISO 22

ISO 220

ISO 32

ISO 46

ISO 68

Yoğunluk @ 15 °C, kg/l, ASTM D4052

0,96

1,00

0,989

0,96

0,98

0,97

0,96

C, ASTM D92oParlama noktası, Cleveland Açık Kap,

236

C, ASTM D7094oParlama Noktası, Kapalı Kap,

230

220

225

220

225

230

C, mm2/s, ASTM D445oKinematik Viskozite @ 100

11,6

4,6

4,9

18,5

5,8

7,3

8,7

C, mm2/s, ASTM D445oKinematik Viskozite @ 40

105

23,2

23,5

226

34,2

49,2

68

Akma Noktası, ºC, ASTM D5950

-30

-57

-54

-21

-48

-42

-36

Viskozite İndeksi, ASTM D 2270

130

136

90

115

115

95

 

Sağlık ve Güvenlik

Bu ürün ile ilgili Sağlık ve Güvenlik önerileri Ürün Güvenlik Bilgi Formu’nda (MSDS) verilmiştir: http://www.msds.exxonmobil.com/psims/psims.aspx