Mobilith SHC PM

Gres

Mobilith SHC™ PM gresleri, kağıt makinelerinin zorlu çalışma şartlarında aşırı sıcak ortamlar ve değişik niteliklerdeki su ile temas etme durumlarına dayanması için özel olarak tasarlanmış üstün performanslı ürünlerdir. Mobilith SHC PM gresleri, sentetik baz yağlar ile yüksek kaliteli lityum kompleks kalınlaştırıcının özgün özelliklerini bir araya getirmektedir. Sentetik baz yağlar, parafin içermeyen yapıları sayesinde aynı viskozitedeki sentetik olmayan diğer yağlama ürünlerine kıyasla düşük sıcaklıkta mükemmel şekilde pompalanabilme ve daha düşük ilk çalıştırma ve çalışma torku özellikleri sağlar. Sentetik baz yağların yüksek viskozite indeksi, yüksek sıcaklıklarda mükemmel film koruma özelliğini temin eder. Lityum kompleksli kalınlaştırıcı yüzeye mükemmel yapışma, yapısal kararlılık ve su direnci katmaktadır. Bu özellikler; suya karşı dayanıklılık, ısıl/oksidatif direnç, aşınma koruması, pas ve korozyona karşı dayanıklılık sağlayıcı özel katık sistemiyle tamamlanır. Hem Mobilith SHC PM 220 hem de Mobilith SHC PM 460 sırasıyla ISO VG 220 ve 460 baz yağlarına sahip NLGI 1,5 sınıfı greslerdir.

 

Mobilith SHC PM gresleri, kağıt sanayii makinelerinde kritik önemdeki döner elemanlı rulman uygulamalarında kullanım için özel olarak tasarlanmıştır. Pasa ve tipik asitli ve alkali sulu ortamlarda korozyona karşı koruma özellikleri, kağıt makinelerinin ıslak kısımlarında kullanımı ideal kılar. Sentetik baz yağın düşük buharlaşma ve mükemmel oksidasyona karşı dayanıklılık özellikleri, kağıt makinelerinin kuru bölümlerinin tipik özelliği olan yüksek sıcaklıklarda mükemmel hizmet sağlar.

 

Mobilith SHC PM Serisi, dünyadaki birçok kağıt fabrikası işletmecilerinin tercih ettiği teknolojik çözüm olmuştur. Bu serinin ünü, esas olarak benzersiz kalite, güvenirlik ve sağlamış oldukları ispatlanmış performans faydalarına dayanmaktadır

 

Özellikleri ve Faydaları

Mobil SHC marka yağlayıcılar ve gresler dünya çapında yenilikçi özellikleri ve benzersiz performansları ile ün yapmış ve tanınmışlardır. Mobilith SHC serisi, ileri teknoloji kullanımı konusunda gösterdiğimiz devamlı kararlılığın bir simgesi niteliğindedir. Mobilith SHC PM greslerin geliştirilmesindeki temel faktör, devamlı gelişen ve gittikçe daha zorlu şartlar altında çalışan ekipmanlarda benzersiz performansı temin edecek ürünlerimizi geliştirmek için bilim insanlarımız ve uygulama uzmanlarımızın başlıca kağıt makinesi tasarımcıları ile aralarındaki yakın iş birliğidir.

Ekipman üreticileri ile yaptığımız yakın çalışmalar, Mobilith SHC PM greslerinin olağanüstü performansını kanıtlayan laboratuvar testlerinin sahada doğrulanmasına yardımcı olmuştur. Bu faydaların bazıları şöyle sıralanabilir; asitli ve alkali sulara karşı mükemmel direnç, yatağın korunması ve yatak ömrünün uzatılması, geniş uygulama sıcaklık aralığı ve uzun gres ömrü.

Yüksek ısıl koşullara karşı dayanıklılık özelliklerinin artırılması amacı ile ürün formülasyon uzmanlarımız, Mobilith SHC PH gresi için özel olarak sentetik baz yağ tercihi yapmışlardır çünkü bunlar yüksek ısıda oksidasyona karşı benzersiz dirence sahiptir. Bilim insanlarımız, Mobil SHC PM greslerinin günümüzün ve geleceğin kağıt sanayii makinelerinin ihtiyaçlarını karşılaması için yüksek performanslı lityum kompleks kalınlaştırıcı teknolojisi geliştirmiş ve performansını artıracak özel katıklar kullanmışlardır. Mobilith SHC PM gresleri aşağıdaki özellik ve faydaları sağlar:

 

Özellikleri

Avantajları ve Sağlayabileceği Faydalar

Benzersiz yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklık performansı

Geniş uygulama sıcaklığı aralığı olan -40 ºC ila 150 ºC derece arasında yüksek sıcaklıklarda mükemmel koruma, düşük sıcaklıklarda düşük tork ve kolay ilk çalıştırma sağlar

Pasa, korozyona, asitli ve alkali suya, aşınmaya karşı mükemmel koruma

Asitli ve alkali sulu ortamlarda bile aşınma, pas ve korozyonu azaltarak bundan kaynaklanan duruş ve bakım maliyetlerini azaltır

Mükemmel yapısal kararlılık ve oksidasyon direnci

Gres değişim aralıklarını ve hizmet süresini uzatır, yatak ömrünü arttırır

Düşük hız, yüksek sıcaklık ve ağır yük altında mükemmel aşınma koruması

Yavaş hız, ağır yük altındaki yataklarda uzun süreli koruma ve yatak ömrünü uzatma

Sulu ortamlarda üstün yapısal kararlılık

Aşırı su bulunan zorlu ortamlarda mükemmel gres performansı sağlar

Düşük uçuculuk

Gresleme aralıkları ve yatak ömrünün uzatılmasını sağlayacak şekilde yüksek sıcaklıkta viskozite artışını engeller

 

Kullanım Yerleri

Uygulamayla ilgili hususlar: Mobilith SHC PM gresleri bir çok mineral bazlı ürünler ile uyumlu olmasına karşın, bu gresin diğerleri ile karıştırılması onun performansının azalmasına yol açabilir. Bu nedenle, kullanılan gresin Mobilith SHC PM greslerinden biri ile değiştirilmesi durumunda, sistemin eski gresten tümüyle arındırılması, en üst düzeyde performans sağlaması açısından tavsiye edilir. Gres değişikliğinden önce sistemin temizlenmek üzere sökülmesi mümkün değilse, sistemdeki gresin tamamen boşaltılması ve daha uzun gres değişim aralıkları önemle tavsiye edilir. Bu işlemin yapılmasında danışmanlık almak üzere yerel ExxonMobil Saha Mühendisi'ne başvurunuz.

 

Mobilith SHC PM gresleri kağıt sanayi makinelerinde kritik önemdeki döner elemanlı rulman uygulamaları için önerilir. Önerilen bu uygulamalar arasında aşağıdakiler yer alır:

     •  Kağıt makinesi ıslak kısım yatakları

     •  Ağır yüklü pres bölümü yatakları

     •  Yüksek sıcaklıktaki keçe merdaneleri ve kalender yatakları

 

Şartnameler ve Onaylar

Bu ürün serisi, aşağıdaki şartnameleri karşılar veya aşar:

PM 220

PM 460

DIN 51825:2004-06 - KP HC 1-2 N -40

X

X

 

Özellikler ve Şartnameler

Özellik

PM 220

PM 460

Sınıf

NLGI 1.5

NLGI 1.5

Kalınlaştırıcı Tipi

Lityum Kompleks

Lityum Kompleks

Renk, Görsel

Beyazımsı

Beyazımsı

Bakır Şerit Korozyon, 24 sa., 100 ºC, Derecelendirme, ASTM D4048

1A

1A

Korozyon Önleme Özellikleri, Derecelendirme, ASTM D1743

Geçer

Geçer

Damlama Noktası, ºC, ASTM D2265,

275

275

Dört-Bilyalı Aşırı Basınç Testi, Kaynak Yükü, kgf, ASTM D2596

250

250

Dört-Bilya Aşınma Testi, İz Çapı, mm, ASTM D2266

0,5

0,5

Yağ Ayrışması, 0,25 psi, 24 sa. @ 25 °C, %kütle, ASTM D1742

3

3

Penetrasyon, 60X, 0,1 mm, ASTM D217

305

305

Yuvarlanma Kararlılığı, Penetrasyon Kararlılığı Değişimi, 0,1 mm, ASTM D1831

0

0

SKF EMCOR Pas Testi, %10 Sentetik Deniz Suyu, ASTM D6138

0,1

0,1

SKF Emcor Pas Testi, Asidik Su, ASTM D6138

0,1

0,1

Timken OK Yük, lb, ASTM D2509

65

65

Viskozite @ 100 °C, baz yağ, mm2/sn, ASTM D445

30,3

55,6

Viskozite @ 40 °C, baz yağ, mm2/sn, ASTM D445

220

460

Viskozite İndeksi, ASTM D 2270

179

188

Su ile Yıkanma, Kayıp @79 °C, %Ağırlık, ASTM D1264

2

3

 

Sağlık ve Güvenlik

Bu ürün ile ilgili Sağlık ve Güvenlik önerileri Ürün Güvenlik Bilgi Formu'nda (MSDS) verilmiştir: http://www.msds.exxonmobil.com/psims/psims.aspx