Mobilarma 500

Pas Önleyici Yağlar

Mobilarma 500 series esas olarak makinelerin iç yüzeyleri üzerinde pasa karşı koruyucu film tabakası oluşturacak şekilde alıştırma veya bekletme yağı amaçlı kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir. Bu yağlar, özellikle dizel ve benzinli motorların alıştırılması için uygundur. Bunlar metal yüzeylerindeki suyu uzaklaştırmakta ve metal yüzeyleri pas ve korozyona karşı koruyacak şekilde suya dayanıklı film tabakası oluşturmaktadır. Mobilarma 500 series sistem içerisindeki suyu, yağ içinde su emisyonu oluşturacak şekilde içine alır ve böylelikle makinelerin temas yüzeylerinin gereken şekilde yağlanması sağlar. Yüksek kimyasal kararlılığı ve aşınmaya karşı koruma ve deterjan özellikleri ile bu yağlar yüksek kaliteli kısa süreli koruma özellikli yağlar sınıfına girer.

Bir çok uygulamada, devreye almadan önce sisteme yeniden yağlama yağı veya hidrolik yağ ilavesi öncesinde yüzeyde kalan pas koruyucu yağın giderilmesine gerek yoktur. Ancak aşağıda verilen durumlarda, Mobilarma 500 series ün veya artık film tabakasının giderilmesi için yağ dolumu öncesinde bir yıkama işlemi yapılması gerekir :

1. Mobilarma 500 series nın ekipmanın nominal yük ve sıcaklık koşulları altında çalışması için gereken özellikleri sağlayamaması,

2. Yağın tahliyesinin güç olması ve giderilemeyen Mobilarma 500 series yağ ceplerinin oluşması,

3. Sistemin Mobilarma 500 series yağı ile kirlenmiş olmasının yağlama performans karakteristiklerini azaltması (örneğin, Mobilarma 500 series kompresörlerde Freon bulutlanma noktasını yükseltebilmekte veya yüksek basınçlı hidrolik sistemlerde oluşabilecek su-yağ emülsiyonu aşınma koruma özelliğini düşürebilmektedir).

4. Pas koruyucu maddelerin varlığı yeni yağın türbin veya benzeri ekipmanlarda sudan ayrılma özelliğini düşürür.

Özellikleri ve Faydaları

Mobilarma 500 series yağı aynı zamanda pas koruyucu olan mükemmel yağlayıcıdır. Böylelikle sürekli kullanımdan çok aralıklı olarak devreye sokulan ekipmanın düşük ve orta yükler altında güvenli bir şekilde uzun süre beklemesi imkanı sağlanır. Bu ürün, uzun süre duran ekipmanlarda ortaya çıkabilecek herhangi bir potansiyel hasarı azaltarak mükemmel pas koruma performansı sağlamaktadır. Böylelikle ekipmanın yeniden devreye alınması öncesinde yeniden temizlenme veya ciddi düzeyde yıkama işlemleri gerekliliğini ortadan kaldırır.

Özellikleri Avantajları ve Sağlayabileceği Faydalar
Pas ve korozyona karşı mükemmel koruma Mevsimlik beklemeler sırasında yüksek düzeyde pas koruma sağlar
Ekipman yeniden devreye alınırken gereken temizleme süresini kısaltır
Metal yüzeylerindeki suyu giderir ve kararlı bir koruyucu film oluşturur
Aşınmaya karşı etkili koruma özellikleri Aşınmaya karşı ekipmanı korur
Yağlayıcı-pas koruyucu ikili kullanım özelliği Alıştırma maliyeti ve süresini düşürür, test ve ayar sürelerini kısaltır
Gereksiz yıkama ve tahliye işlemlerini önler

Kullanım Yerleri

  • Motorlar ve endüstriyel ekipman için alıştırma ve bekletme yağları olarak,
  • Uzun süre devre dışı kalacak türbinler,
  • Emülsiyon oluşumunun yağın performansını etkilemediği içinde su bulunan hidrolik sistemler,
  • Test kalibrasyon yağı

Tipik Özellikler

Mobilarma 500 Series 522 524
Viscosity, ASTM D 445
cSt @ 40º C 28.8 88.4
cSt @ 100º C 5 10.5
Viscosity Index, ASTM D 2270 95 95
Pour Point, ºC, ASTM D 97, max -24 -18
Flash Point, ºC, ASTM D 92, min 182 218
Density @ 15.6º C, Calculated, lbs/gal 7.3 7.36

Sağlık ve Güvenlik

Mevcut bilgiler ışığında, amaçlanan yerlerde kullanıldığında ve Güvenlik Bilgi Formunda (MSDS) sağlanan tavsiyelere uyulduğunda bu ürünün insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratması beklenmemektedir. MSDS’ler talep durumunda ana dağıtıcıdan veya internet aracılığıyla sağlanabilir. Bu ürün amacı dışında kullanılmamalıdır. Kullanılmış ürünleri yok ederken çevrenin korunması konusunda dikkatli olunuz.