Mobil Rarus SHC 1020 Series

Hava Kompresörü Yağı

Mobil Rarus™ SHC 1020 Serisi üstün performanslı yağlar esas olarak ağır hizmet vidalı ve kanatlı hava kompresörlerini yağlama amacıyla geliştirilmiş bir seridir. Bu yağlar, özellikle mineral bazlı ürünlerin yüksek son kompresyon sıcaklıkları altındaki güç çalışma uygulamaları veya yağ değiştirme aralıklarının uzatılması taleplerini karşılayamadığı durumlar için uygundur. Bunlar mineral bazlı hava kompresörleri yağlarının çok ötesinde benzersiz oksidasyon ve ısıl bozulma dayanıklılığı sağlayan özel olarak tasarlanmış mum (wax) içermeyen sentetik hidrokarbon sıvıları ve yüksek teknolojili katık sistemi ile formüle edilmiştir. Bu yağlar, diğer hava kompresörleri yağlarının kendilerinden beklenenleri karşılayamadığı koşullar altında çalışan kompresörler için benzersiz ekipman koruması ve güvenilirlik sağlarlar. Mobil Rarus SHC 1020 Serisi yağlar mineral yağlardan çok üstün nitelikte mükemmel koruma ve benzersiz oksidasyon ve ısıl bozulma dayanıklılığı sergiler. Özgün formülü, ekipman sorunlarını, tortu taşınmasını ve birikimini asgariye indirerek bakım maliyetlerini düşürme yeteneği sağlar. Yüksek viskozite indeksi, yüksek sıcaklıklarda etkili yağlamayı güvence altına alır.

Mineral bazlı yağlar ile kıyaslandığında, Mobil Rarus SHC 1020 Serisi yağlar yangın ve patlama olasılığını önemli ölçüde azaltır. Bu yağlar esas olarak hiçbir tortu oluşumuna yol açmaz ve kendi kendine alevlenme sıcaklığının yüksek olması performans ve güvenliği artırır. Benzersiz sudan ayrılma karakteristikleri sayesinde emülsiyon oluşumu ve filtre ile ilgili sorunları giderir, sık bakım gerekliliğini ortadan kaldırır.

 

Özellikleri ve Faydaları

Mobil Rarus SHC 1020 Serisi yağlar, geleneksel mineral yağlara kıyasla daha temiz kompresör ve daha düşük tortu oluşumuna yol açarak iki bakım arası sürenin uzatılmasına olanak sağlar. Bu yağların mükemmel oksidasyon ve ısıl kararlılığı bir taraftan yağ ömrünü uzatırken, aynı zamanda çamur ve tortu oluşumunu azaltır. Benzersiz aşınmaya ve korozyona karşı koruma özellikleri ile ekipman ömrü ve performansını artırır.

ÖzellikleriAvantajları ve Sağlayabileceği Faydalar
Yüksek performanslı sentetik bazlı yağlarGeniş çalışma sıcaklığı aralığı
Mineral yağlara kıyasla önemli performans kapasitesi artışı
Güvenlik artışı 
Uzun servis ömrü
Benzersiz oksidasyon ve ısıl kararlılıkKok tortularını azaltır
Yağ ömrünü uzatır
Filtre ömrünü uzatır
Bakım maliyetlerini düşürür
Yüksek yük taşıma kapasitesiYatak ve dişlilerde aşınmayı önler
Mükemmel su ayırma kapasitesiÇıkış ve son kullanım ekipmanlarına su taşınmasını önler
Karter ve hava çıkış hatlarında çamur oluşumunu azaltır
Ara ve son soğutucularda tıkanmaları azaltır
Emülsiyon oluşturma olasılığını en aza indirir 
Pas ve korozyona karşı etkili korumaKompresör iç parçalarını daha iyi korur

 

Kullanım Yerleri

Mobil Rarus SHC 1020 Serisi yağlar esas olarak vidalı ve kanatlı kompresörler için tasarlanmıştır. Bu yağlar özellikle basma sıcaklıkları 200ºC seviyesine kadar çıkabilen yüksek sıcaklıktaki kesintisiz çalışmalarda başarılı sonuç verir. Rarus SHC 1020 Serisi yağlar geçmişinde aşırı yağ bozulması, sorunlu valf performansı ve tortu oluşumu gözlenen üniteler için önerilir. Bu yağlar kompresör imalatında kullanılan her türlü metallerle ve geleneksel mineral bazlı hava kompresörleri yağları ile uyumludurlar; ancak bu yağlarla karışmaları durumunda genel performans kapasiteleri düşer.

Mobil Rarus SHC 1020 Serisi yağlar nefes alma cihazında kullanılan hava kompresörleri uygulamaları için önerilmez ve tahliye sıcaklığı ürün parlama noktasından yüksek olan kompresörlerde kullanılmamalıdır.

Aşağıda verilen tipteki kompresör uygulamalarında Mobil Rarus SHC 1020 Serisi yağlar mükemmel performans sergiler:

  • Vidalı ve kanatlı hava kompresörleri için özellikle önerilir
  • Yağ enjeksiyon soğutmalı vidalı tip kompresörler için çok iyi sonuç verir
  • Ağır hizmet koşullarında çalışan üniteler
  • Mineral bazlı yağlarda aşırı yağ bozulması gözlenen çok kademeli üniteler
  • Kritik dişli ve yataklar bulunan kompresör sistemleri
  • Sabit ve hareketli uygulamalarda kullanılan kompresörler

 

Tipik Özellikler

Mobil Rarus SHC 1020102410251026
ISO Viskozite Sınıfı324668
Viskozite, ASTM D 445   
cSt @ 40ºC31.54466.6
cSt @ 100ºC5.77.210.1
Viskoizte İndeksi, ASTM D 2270 , min127131136
Bakır Şerit Korozyon, ASTM D130, 100ºC de 24 saat1B2A1B
Pas Testi Proc A, ASTM D 665GeçerGeçerGeçer
Akma Noktası, ASTM D 97, ºC, max-48-45-45
Parlama Noktası, ºC, ASTM D 92245246246
Özgül Ağırlık 15ºC/15ºC, ASTM D 12980.8460.8490.856

 

Sağlık ve Güvenlik

Mevcut bilgiler ışığında; amaçlanan yerlerde kullanıldığında ve Güvenlik Bilgi Formunda (MSDS) sağlanan tavsiyelere uyulduğunda bu ürünün insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratması beklenmemektedir. MSDS'ler talep durumunda ana dağıtıcıdan veya internet aracılığı ile sağlanabilir. Bu ürün amacı dışında kullanılmamalıdır. Kullanılmış ürünleri yok ederken çevrenin korunması konusunda dikkatli olunuz.

ExxonMobil sürekli devam eden ürün araştırma ve geliştirme çalışmaları nedeniyle bu bültendeki bilgileri heber vermeksizin değiştirme hakkına sahiptir.