old-truck

Koruma, ortaklık ve performans ile dolu 40 yıllık tarih

2014 yılı, Mobil 1™ markasının piyasaya girişinin 40. yıl dönümüdür. Mobil 1 sentetik motor yağı 1974 yılından bu yana, otomotiv motor yağlarından elde edilebilecek en muhteşem performans ve korumayı sunma konusunda zirveye giden basamakları hızla tırmanmıştır. Mobil 1 markası müşterilerin motor yağı deneyimini sürekli olarak geliştirerek, geniş bir sürücü kitlesinin araçlarından en verimli şekilde yararlanmasını sağlamıştır.

Benzer bir şekilde Mobil 1 markasının araba üreticileri ve ödüllü yarış takımlarıyla ilişkileri zamanla gelişti ve gerçek bir otomotiv tasarım ve yenilik otaklığına dönüştü.

Mobil 1 sentetik motor yağı resmi olarak 1974 yılında doğduğunda güvenli bir şekilde yakıt verimliliği sağlamaya yardımcı olmak üzere piyasaya sürülmüştü. Daha sonra geliştirilen formülasyonlar, en geniş sıcaklık aralığında ve sürüş koşullarında koruma sağlamayı hedeflemiştir ve buna ilave olarak katalitik konvertörlerin ömrünün uzatılması için fosfor seviyelerini azaltmıştır.

Mobil 1 motor yağı hattı genişledikçe muhteşem performansı konusundaki ünü de büyüdü.

Mobil 1 hala dünyanın lider sentetik motor yağı markası konumunu korumaktadır. Dünya çapındaki pek çok ülke pazarında çok sayıda Mobil 1 formülasyonu bulunmaktadır. Bu Mobil 1 ürünleri olağanüstü aşınma koruması, mükemmel yüksek ve düşük sıcaklık performansı ile tortu ve zararlı birikintilere karşı koruma sağlamaktadır.

40 yıl, 213 takım, 531 araba, 83 şampiyonluk, 1 yağ, toplam 1 milyon millik yarış ve hala devam ediyor

1974

Mobil 1 sentetik motor yağı, yağ teknolojisi konusunda yeni standartları belirleyerek piyasaya sürüldü

1988

Mobil 1 markasının Williams Formula 1 Yarış ekibi ile ortaklığı toplam 40 yarış, dört Marka şampiyonluğu ve üç Pilotlar şampiyonluğu ile sonuçlanmıştır.

1992

Chevrolet, ZR-1 haricinde tüm 1992 Corvette'ler için Mobil 1 sentetik motor yağını fabrika dolum motor yağı olarak seçer. Ertesi yıl Mobil 1 markası tüm Corvette modelleri için fabrika dolum yağı olur. Bu ilişki, 22 yılda Mobil 1 yağı ve bir araba markası arasındaki ilk ve en uzun soluklu fabrika dolum ilişkisi olmuştur.

1996

Porsche, 1996 modellerinde fabrika ve tavsiye edilen servis dolumu için Mobil 1 0W-40 sentetik motor yağına döner. On sekiz yılın ardından, Mobil 1 sentetik motor yağı, fabrika dolumu ve 22 Porsche modelinin motorları için tavsiye edilen servis dolumu yağıdır.

2003

Mobil 1 sentetik motor yağı aşırı sıcaklık koşullarında (Mojave Çölünde 53˚C'den Sibirya'da -50˚C'ye kadar) 28.000 milden fazla mesafe giden Drive Around the World Expedition araçlarının motorlarını korumak üzere seçildi.

2004

Mobil 1 Kamyon ve SUV 5W-40 formülü yüksek sıcaklıklarda yoğun çalışan motorları korumak ve pikap, kamyonet, spor arabalar, diğer hafif ve orta ağırlıklı kamyonlar için muhteşem soğukta ilk çalıştırma koruması sağlamak amacıyla piyasaya sürüldü.

2004

Mobil 1, Emisyon Sistemi Koruması (ESP) formülasyonlarını sunar. Mobil Düşük Kül teknolojisini temel alan ESP, Mobil 1 sentetik motor yağının yüksek performansının devamlılığını sağlarken aynı zamanda dizel ve benzinli motorlardaki emisyon azaltma sistemlerinin ömrünü uzatır.

2007

Mobil 1 sentetik motor yağı, tüm 2008 Cadillac Escalade ve DTS modelleri için fabrika dolum yağı seçilerek, üretim hattından geçen her yeni 2008 Cadillac araçta Mobil 1'in standard haline gelmesini sağladı.

2009

Mobil 1 ile ortak olan McLaren Mercedes ekibi Macaristan Grand Prix'te hibrid araba ile ilk yarış kazanma başarısını elde etti.

2014

Mobil 1, 2013 yılının sonu itibariyle toplamda birlikte 332 yarış, dört dünya şampiyonluğu, 78 galibiyet, 229 etap sonu ve 76 avantajlı konum kazandığı McLaren Mercedes ile ortaklığının 20. yılını kutladı.

 • oil being poured from bottle

  Her şişedeki teknoloji

  Video izleyin ve deneyimli mühendislerimizin ExxonMobil'den en son teknolojiye sahip yüksek performanslı sentetik motor yağlarımızı ve yağlayıcılarımızı nasıl geliştirdiğini okuyun.

  Daha fazlasını öğrenin
 • Racing car driving on track

  Aston Martin Red Bull Racing

  ExxonMobil, Aston Martin Red Bull Racing ekibine yüksek performanslı Mobil 1™ yağları, Esso Synergy Yarış Yakıtı formüllü yakıtlar ve pist hizmetleri sunmaktadır.

  Daha fazlasını öğrenin
 • porche racing 911

  Porsche Mobil 1™ Supercup

  Mobil 1, dünyanın en hızlı ve en prestijli tek marka şampiyonası olan Porsche Mobil 1 Supercup'ın unvan sponsorudur.

  Daha fazlasını öğrenin
 • mobil1 grid

  Mobil 1™ The Grid

  Mobil 1’in televizyon ve internetteki en heyecan verici motor sporlarının ana sitesi.

  Daha fazlasını öğrenin
 • mobil-1-one-litre

  Mobil 1™ motor yağları

  Mobil 1™, yağ endüstrisi ve araç üreticilerinin en son standartlarını bile aşan, tam anlamıyla global bir araç yağı formüldür.

  Daha fazlasını öğrenin
 • esso station

  Mobil™ nerede

  Mobil ürünleri birçok noktada satışa sunulmaktadır, bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Daha fazlasını öğrenin