racing car driving on track

Aston Martin Red Bull Racing

Mobil 1™ motor yağının, bir Grand Prix motorunun çalışmasına yardım edebilmesi için iki temel görevi vardır. Bunlardan ilki, motorun iç yüzeylerini temiz tutmak ve birikintileri önlemek. İkincisi de aşınmayı önlemek. Bu görevlerden ikisini de yerine getirdiğimizde, sürücüler ve ekip her yarışa kazanabilecekleri konusunda bir özgüven ile başlar.
 • 5 G kuvvetinin neye benzediğini hiç merak ettiniz mi?

  Mücadeleleri de beraberinde getirir. Daha geniş lastikler + Daha fazla aerodinamik yere bastırma kuvveti (downforce). Daha fazla hız, daha fazla G kuvveti ve sürücülerin maruz kaldığı daha fazla güç. Mobil 1 yağ teknolojisinin, Aston Martin Red Bull Racing arabalarının daha hızlı gitmesini sağlar. Bu durum Max'ın daha güçlü olması gerektiği anlamına gelir.

 • Yarış teknolojisini günlük sürüşe taşıyoruz

  ExxonMobil, Aston Martin Red Bull Racing'in resmi teknoloji partneridir. Formula One® ekibine yarış sezonu boyunca dünya standartlarında mühendislik desteği sunuyoruz ve motorlarını Mobil 1 yarış arabası yağları ile destekliyoruz.

  Alanında uzman Mobil 1 mühendisleri, Aston Martin Red Bull Racing’in motorunu maksimum performans sırasında erişilen yüksek sıcaklıklara karşı korumak için azami çaba gösterirler. Yarış pistinde öğrendiğimiz her şey, aracınızın motoru koruyan Mobil 1 motor yağlarını geliştirmemizde bize yardımcı olur.

 • Motor sporlarının olağanüstü koşulları

  Mobil 1 yağları, Aston Martin Red Bull Racing'in daha fazla hız kazanmasına yardımcı olarak, her bir yarışta sınırlara kesin olarak ulaşmayı sağlar. Formula One® sırasında, sürücülerin, yarış arabalarının ve yağların sınırları her zaman zorlanır.
scientist works on oil
pair of scientists

Yarış arabası: Red Bull RB13

Bir Grand Prix yarış arabası, yarış başına 3.000 vites değiştirmeye dayanıklılık gösteren bir şanzıman ve 300°C / 572°F'ye kadar sıcaklıklara maruz kalan motor yağı ile 15.000 dev/dak'a kadar hızını arttırabilmektedir. Bu koşullar altında işimiz kolay değildir. Mobil 1 yağlayıcıları 300'ü aşkın hareketli parçayı ayırmakta ve soğutmakta olup yer çekimi kuvvetinden binlerce kat daha büyük motor kuvvetlerine dayanıklılık göstermekte ve toplam 900 fren beygir gücü Güç Ünitesine sahip bir arabanın oluşturduğu gerilime karşı koruma sağlar. Mobil 1 ve Aston Martin Red Bull Racing bunu gerçekleştirmek için birlikte çalışmakta ve pistteki ortaklığımız motorunuzun her geçen yıl en iyi şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayan binek araçları ürünleri geliştirmemize yardım etmekte.

Aston Martin Red Bull Racing'in resmi yağı ve yakıt ortağı olarak, ileri düzey ürünlerimiz sayesinde yüksek güç sahibi RB13 yarış arabalarını destekliyor ve karma turbo güç ünitesinin performansını artırmaya yardımcı oluyoruz.

“Her parça mümkün olduğunca uzun ömürlü olmalıdır. Mobil 1, 300 hareketli parça arasındaki sürtünmeyi azaltarak bunları soğutma yoluyla motoru korur ve böylece, motor en yüksek hız seviyesinde ortaya çıkan aşırı sıcaklığa dayanabilir. Eğer işimizi düzgün yaparsak motordan en yüksek performansı alırız.”

David Tsurusaki, Motorsports Technology Manager, ExxonMobil

Max Verstappen

Doğum tarihi: 19 Ocak 1997

Ekibe Katılma Tarihi: 2014

Sürücüler

Max Verstappen, Mobil 1 yağlarının, araçlarının hareketli tüm parçalarında sürtünmeyi ve aşınmayı azaltmaya yardımcı olduğunu biliyor. Bu onlar için ne anlama geliyor? Ellerinin altında daha fazla güç ve pistte daha fazla motor güvenilirliği.

Yarış gününden perde arkası görüntüler

Max Verstappen

Max Verstappen, motor sporlarında fırtına gibi bir yükselişin ardından 2016 yılında Aston Martin Red Bull Racing'e katıldı. Max, dört buçuk yaşında bir kart arabasını ilk defa sürdüğünden bu yana işi iyice öğrendi ve gençlik yıllarının başında, bölgesel ve uluslararası kartingde, daha deneyimli rakipleri arasında hızla yükselerek muhteşem bir kariyere imza attı.

Aston Martin Red Bull ile olan ilk sekiz yarışında, dört podyum da dâhil olmak üzere yarışı altı defa ilk beş arasında bitirdi.

Bir Formula 1™ Grand Prix sırasında turda önde giden en genç sürücü, bir Formula 1 Grand Prix'te en hızlı turu aran en genç sürücü ve bir Formula 1 Grand Prix'i kazanan en genç sürücü olma onuru da ona ait.

Doğum tarihi - 19 Ocak 1997

@Max33Verstappen

Adrian Newey

Baş Teknik Görevli

Yarış ekibi

Aston Martin Red Bull Racing, son 12 yıl içinde 52 Grand Prix yarışı, dört sürücü ve dört imalatçı Dünya Şampiyonası kazanmasıyla Formula 1 tarihindeki en başarılı ekiplerden biridir.

Grand Prix yarışlarında başarılı olmak için gereken bilgi ve uzmanlık, Mobil 1'in yaklaşımına mükemmel bir biçimde uyuyor – bu yaklaşım, açık düşünme, kapsamlı araştırma ve teknoloji ile yaratıcılığın birleşen çabalarında yatıyor. Başarılarımızdan gurur duysakta, her zaman bir sonraki gelişim fırsatını iple çekeriz.

O halde gelin geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki başarımızı kutlayalım...

Christian Horner OBE

Ekip Başkanı

“Mobil 1, 30 yılı aşkın bir süredir Formula 1'de ikonik bir marka olagelmiş ve yeni ortaklığımız, ExxonMobil'in dünya standartlarındaki uzmanlığından yararlanmak için bize benzersiz bir fırsat sunmakta.”

Christian'ın Formula One yönetim kademelerinde en üst seviyeye ulaşması, en yüksek dereceler için yarışmak konusunda tutkulu bir sürücü olarak başladı. Formula Renault, British F3 ve Formula Two'da gösterdiği başarılar, onu kendi Arden Uluslararası yarış ekibini küçük ama güçlü bir motor sporları organizasyonu haline getirmeye itti.

Bunun ardından gelen üç Sürücü ve Ekip Şampiyonası, Red Bull'un sahibi Dietrich Mateschitz'in ilgisini çekti ve şirket 2005 yılında kendi Formula One ekibini kurmak için radikal bir adım attığında, gözler bu konuda Horner'a çevrildi.

@redbullracing

Adrian Newey OBE

Baş Teknik Yetkili

Hem Williams hem de McLaren'in 1990'larda çoklu zaferlere taşımasının ardından, Newey'nin 2006'da Aston Martin Red Bull Racing'e katıldı, görevi bu başarıyı tekrarlamaktı ve hayal kırıklığı yaratmadı.

2009'daki kapsamlı bir aerodinamik kural değişikliği tasarımcıları kararsız bir durumda bırakırken, Adrian ve ekibi bu fırsattan yararlanarak o tarihten beri Aston Martin Red Bull Racing için dört Sürücüler Şampiyonası ve dört İmalatçılar Birliği Şampiyonaları zaferine imza attı.

@redbullracing

 • old-truck

  Miras - Motor Sporlarında Performansın Uzun Geçmişi

  2014 yılı, Mobil 1™ markasının piyasaya sürülmesinin ve dünyanın her yerinde kullanılabilen ilk sentetik motor yağının 40. yıl dönümüdür.

  Daha fazlasını öğrenin
 • oil being poured from bottle

  Her şişedeki teknoloji

  Video izleyin ve deneyimli mühendislerimizin ExxonMobil'den en son teknolojiye sahip yüksek performanslı sentetik motor yağlarımızı ve yağlayıcılarımızı nasıl geliştirdiğini okuyun.

  Daha fazlasını öğrenin
 • porsche racing cars

  Porsche

  Porsche ile Mobil 1™ 1996'dan bu yana devam eden ortaklıkları boyunca bir milyonu aşkın Porsche motorda üstün performans sundu.

  Daha fazlasını öğrenin
 • mobil1 grid

  Mobil 1™ The Grid

  Mobil 1’in televizyon ve internetteki en heyecan verici motor sporlarının ana sitesi.

  Daha fazlasını öğrenin
 • mobil-1-one-litre

  Mobil 1™ motor yağları

  Mobil 1™, yağ endüstrisi ve araç üreticilerinin en son standartlarını bile aşan, tam anlamıyla global bir araç yağı formüldür.

  Daha fazlasını öğrenin
 • esso station

  Mobil™ nerede

  Mobil ürünleri birçok noktada satışa sunulmaktadır, bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Daha fazlasını öğrenin