Mobilcut™, yüksek performanslı, suyla karışabilen metal işleme sıvılarından oluşan Mobil Industrial yağ ürün grubunun ticari markasıdır. Son teknoloji baz yağlar, katkı maddeleri ve emülgatörlerle formüle edilen Mobilcut klorin içermeyen ürün serisi, geniş yelpazedeki metal işleme operasyonlarında güvenilir performans sağlar. Bu ürünler tüm yumuşak ve sert sularla çalışmak, düşük köpük oluşumu sunmak, takım tezgahı ve parçaları için uzun süreli korozyondan koruma sağlamak için tasarlanmıştır.  Düşük bakım isteyen ve dengeli bir yapıya sahip olan Mobilcut ürünleri, uzun hizmet ömrünün, mükemmel işleme performansının, sağlık ve çevre hassasiyetinin önemli olduğu modern metal işleme atölyeleri için tasarlanmıştır. Bu ürünler konsantre olarak tedarik edilmektedir ve kullanım noktasında su ile karışım gerektirir.

Mobilcut 100, kararlı emülsiyonlar oluşturmak üzere değişik sularla karışabilen konvansiyonel sütsü metal işleme sıvısıdır Çok yönlü performansı, bu ürünü ekonomik performansın ana kriter olduğu, demir ve demir dışı alaşımların geniş yelpazedeki kesme ve taşlama operasyonları için uygun kılar.  Mükemmel emülsiyon kararlılığı, takım tezgahı ve parçaları için uzun süreli korozyondan koruma sağlar.

Yağlama arttırıcı katıklarla desteklenen Mobilcut 140, modern talaşlı imalat atölyelerindeki ortadan ağır hizmete kadar olan metal işleme uygulamalarında ideal seçenek sunan uzun ömürlü, su ile karışabilen bir sıvıdır. Zorlu metal işleme operasyonlarında bile takım ucu ömrünü ve yüzey kalitesini arttırırken uzun hizmet ömrü, iyi emülsiyon kararlılığı ve dayanıklılık sağlamak için formüle edilmiştir.   Mobilcut 140, kontrol edilmesi ve bakımının kolay olması yanında geniş yelpazedeki malzemeler için mükemmel işleme performansının beklendiği durumlarda ideal bir seçimdir.

Mobilcut 250, özellikle alüminyum ve alüminyum alaşımların talaşlı imalatında ve hassas parçalarda düşük lekelenme potansiyelinin önemli olduğu durumlarda performansı artırmak üzere tasarlanmış yüksek performanslı yarı sentetik bir sıvıdır.  Yüksek oranda yağlama artırıcı katık içerir, karbon ve alaşımlı çeliklerin ve sarı metallerin işlenmesinde yüksek performans sağlar.

Mobilcut 320, işlem sonrası mükemmel pas koruması, yapışmayan işlem artıkları ve Mobil Vactra Oil Numaralı serisi kızak yağlarından mükemmel ayrışma özelliklerı sunan biyolojik olarak dengeli, mineral yağ içermeyen sentetik kesme sıvısıdır.   Yüksek bitmiş yüzey kalitesinin, üstün soğutma ve düşük köpüklenme potansiyelinin başlıca gereksinimler olduğu genel taşlama operasyonları için tasarlanmıştır.  Serbest ve açık yapılı taşlama disklerin maksimum performans için korunmasına yardımcı olur ve uzun hizmet ömrü için belirgin bir sıvı kararlılığı gösterir.

 

Bilgi formları

Özellikleri ve Faydaları

Mobilcut serisi ürünler, yüksek performans özellikleri sağlayarak modern talaşlı metal işleme atölyelerinin üretkenliğini artırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 

Özellikleri

Avantajları ve Sağlayabileceği Faydalar

Kararlı emülsiyonlar ve solüsyonlar oluşturur

Kullanım ve bakım kolaylığı sağlar

Uzun süreli yapısal kararlılık

Karışım ömrünü uzatır ve kötü kokuları azaltır

Düşük köpüklenme potansiyeli

Yüksek basınçlı sistemlerde bile performansı geliştirir

Yapışkan tortuların oluşumuna karşı direnç

Tezgah temizliğinine yardımcı olur

Korozyona karşı yüksek düzeyde koruma

Tezgah bakımını ve parçaların yeniden işlenmesini azaltır

Metal talaşlarından kolay ayrışabilme

Filtrelenebilirliği ve bitmiş yüzey kalitesini iyileştirir

Geniş uygulama alanı

Daha az ürün çeşidi kullanımı ve envanterleri azaltma potansiyeli sunar

Yüksek performanslı Mobil Vactra Oil No serisi kızak yağları ile uyumluluk

Kaçak yağlardan kolay ayrışmayı ve giderilmeyi sağlar

Kokusuz

Çalışma alanı çevresini iyileştirir

 

Kullanım Yerleri

Mobilcut 100 çok yönlü performansı sayesinde çelik ve bakır alaşımlarının hafiften orta zorluğa kadarki freze, torna, kesme, delme, matkap ve rayba gibi genel talaşlı işlemleri için uygundur.

Mobilcut 140:  Alüminyum ve yüksek işlenirlikli çeliklerin su ile karışabilen yağın yağlama özelliklerinin istendiği freze, torna, kesme, delme, matkap ve rayba gibi ortadan ağır hizmete kadarki operasyonlarında idealdir.

Mobilcut 250: Yarı sentetik kesme sıvısı öncelikli olarak alüminyum ve alüminyum alaşımlarının işlenmesi içindir. Aynı zamanda çok yönlü sıvılara ihtiyaç duyulduğunda çok çeşitli demir içerikli malzemeler için de kullanılabilir.

Mobilcut 320: Çelik ve dökme demirin taşlama işlemleri için sentetik (mineral yağ içermeyen) taşlama sıvısı. Tungsten Carbide (Cobalt leaching) için uygun değildir. 

Özellikler ve Spesifikasyonlar

Özellik

100

140

250

320

Görünüm, PTM 100

Amber Görünümlü Sıvı

Koyu Amber Sıvı

Koyu Yeşil Sıvı

Görünüm, Görsel

Hafif Bulanık

Dökme Demir Korozyon, %BRKPT, PTM 108

3

3

2.5

Emülsiyon Tipi, 50 ppm suda %3, Derecelendirme, PTM 141

Yarı sentetik

Sentetik

Emülsiyon, Görünüm, AMS 500.35-PROA

Sütsü Beyaz

Kinematik Viskozite @ 40 oC, mm2/s, ASTM D445

32

40 °C’de Kinematik Viskozite, cSt, PTM 143

59

Akma Noktası, °C, ASTM D97

-10

-42

Özgül Ağırlık 20ºC’de, PTM 103

0,945

0,945

Özgül Ağırlık 15,6ºC’de, ASTM D4052

0,881

pH, Distile Suda %3, PTM 104

9,4

pH, Distile Suda %5, PTM 104

9

pH, Emülsiyon, Distile Suda %10, ASTM E70

10

 

Sağlık ve Güvenlik

Bu ürün ile ilgili sağlık ve güvenlik önerileri Ürün Güvenlik Bilgi Formunda (MSDS) verilmiştir: http://www.msds.exxonmobil.com/psims/psims.aspx